Rolala sam rivom i ugledala golemoga morskog psa kako lamata repom i glavom nasukan u plićak. Prišla sam i vidjela da se psina duža od tri metra pokušava vratiti u more. Kraj njega su bila tri muškarca, koji su mu pokušavali pomoći, rekla je Zorana Švić (28). Ona je snimila spašavanje morskog psa u Poreču u četvrtak oko 21 sat. - Pokušavali su mu pomoći, a on ih je bacao repom i glavom - dodala je Zorana. Zube mu nije mogla vidjeti zbog mraka.
- Nakon više od sat vremena uspjeli su ga okrenuti te ga za rep povući u more. Jedan ga je držao za glavu i okrenuo na pravu stranu. Odvukli su ga četiri metra dalje u more. Morski je pas zaronio i otišao - kazala je Zorana. Spasioci su joj rekli da se nisu uplašili ni u jednom trenutku. Dr. Nikša Glavić s Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku kaže da je riječ o psu modrulju.
- Vjerojatno je skrenuo u plićak za nekom ribom jer modrulji su ribe pučine. Kako nemaju eholokatore kao dupini, nemaju sliku morskog dna, pa je zalutao u plićak. Zato je i bio dezorijentiran jer se osjećao ugroženo i zbunjeno - dodao je dr. Nikša Glavić. Modrulji mogu narasti i do 4,5 metara dužine, a nekad teže i do 200 kilograma. Nisu baš bezazleni za čovjeka. Dr. Lgavić kaže da su spasioci bili vrlo hrabri jer ih je modrulj mogao ugristi, poglavito jer se osjećao ugroženim u plitkoj vodi.
MODRULJ PROVJERAVA PLIJEN USTIMA
Modrulji uglavnom žive na pučini, u skupinama od dvoje do četvero. Imaju snažan njuh, pa plijen osjete iz velike daljine. Na pučini bi mogli napasti kupače jer osjete pljuskanje po površini mora a pogotovo ako je netko ranjen, odnosno ako ima. Plijen i sve nepoznato a zanimljivo provjeravaju ustima. Osim ribe, zna pojesti i ptice koje iznenadi na površini.