Ozljede s kojima smo se susretali kod djece prije desetak godina bile su slučajne i blažeg oblika, a danas su isprovocirane i daleko brutalnije nego prije. Ozljede koje su bile češće kod 13-godišnjaka danas su prosječne za 10-godišnjake, objašnjava specijalist dječje kirurgije, prim.dr. Zoran Barčot, voditelj hitne kirurške službe Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Opekline, prijelomi, nagnječenja i slične ozljede u njegovu su poslu svakodnevica, a kaže kako su roditelji najčešće šokirani kada otkriju kako se dijete ozlijedilo jer nisu imali pojma što mališan radi.
- To su najčešće igre nadmetanja i natjecanja. Primjerice, dječaci u blizini kolodvora imaju običaj penjati se po vagonima. Uz visoki napon, ima onih koji ne prežive. Sretniji dođu k nama, no riječ je o kritičnim situacijama u kojima su opekline takve da će im posljedice ostati cijeli život, nastavlja dr. Barčot i dodaje kako su česti lomovi nastali zbog parkoura, craninga ili plankinga.
Riječ je o igrama u kojima sudionici preskaču razne prepreke, penju se na opasna mjesta, skaču s vrtoglavih visina ili na nevjerojatnim mjestima pokušavaju zadržati ravnotežu.
- Među iznimno opasnim igrama istaknula bih igru kukavice koja je popularna u ovoj četvrti među djecom petih razreda. Djeca legnu na tramvajsku prugu, a posljednji koji ostane na njoj do dolaska tramvaja nije kukavica. O tome sam obavijestila roditelje, ali mi je jedna majka odbrusila da se to ne zbiva u školi pa otkud mi pravo uznemiravati je, a druga je tražila da joj pokažem snimku i dokažem da je njezin sin u toj grupi - govori defektologinja i logopedica prof. Ljiljana Šiljak, stručna suradnica u OŠ Savski Gaj u Zagrebu.
>>> Više pročitajte u Expressu