Bio sam rimokatolički svećenik u Križpolju i ondje sam upoznao svoju današnju suprugu. Bila je vjeroučiteljica. Zaljubili smo se i shvatio sam da imam dvije mogućnosti - skrivati se ili napustiti službu, prisjeća se Darko Mejaški (39).
Dodaje da je tek nakon što je upoznao sadašnju suprugu počeo živjeti. Danas on i Valentina (37) imaju četvero djece. Ona više nije mogla biti vjeroučiteljica, pa je nastavila studij i postala odgojiteljica u dječjem vrtiću. On se priključio Hrvatskoj starokatoličkoj crkvi i postao župnik u Zagrebu.
- Misli se da je svrha celibata ta da se svećenik može slobodnije posvetiti službi i narodu, no to je put strašne usamljenosti i takav život nije ni zdrav ni normalan. Moj Bog je i dalje isti, i dalje je tu, i ja još jače osjećam njegovu prisutnost, a zbog obitelji sam sretniji i ispunjeniji - zaključio je Mejaški.
Srpska pravoslavna crkva poznaje i celibat i život u braku.
- Pravilo je da se klerici nakon rukopoloženja ne mogu oženiti, ali prije mogu - kazao je Slobodan Lalić (35), pravoslavni svećenik, koji sa suprugom Anetom ima kćer Sofiju (6).
- Moja služba nije samo posao nego uzvišeni poziv. Obiteljski život ne smije zakinuti dio te odgovornosti - tvrdi on.
Grkokatolici mogu biti svećenici ako se ožene, no ne mogu napredovati pa postati biskupi, kaže žumberački župnik Milan Vranešić (65), koji sa suprugom Đurđom (60) ima sina (35), također svećenika, i kćer (36). Celibat ne poznaje, no kaže da svećenikova obitelj mora biti uzorna i da su mu supruga i djeca važniji od karijere.
Vranešić: Supruga mi je neprocjenjivo važna
Meni je obitelj, pogotovo supruga, bitan dio poslanja. Tako je pogotovo na ovakvim župama u planinskim predjelima, gdje oštra zima dugo traje. Bogobojazna i razborita žena u svećeničkom poslanju je od neprocjenjive važnosti, zaključio je Milan Vranešić, grkokatolički svećenik sa Žumberka.