To je to što me zanima!

Oni su krizni studentski tim: Traže svojim kolegama posao

ZGRABITE PRILIKU Na varaždinskom fakultetu Katarina, Danijel i Iva organiziraju suradnju svojih kolega s 350 tvrtki i aktivno rade na razvoju njihovih karijera
Vidi originalni članak

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Varaždinski Fakultet organizacije i informatike koji djeluje pri Sveučilištu u Zagrebu, jedan je od rijetkih u Hrvatskoj koji ima organiziran Centar za podršku studentima i razvoj karijera.

Troje entuzijasta pomaže kolegama studentima obogatiti svoj život na fakultetu i proaktivno raditi na razvoju karijere kroz uključivanje u razna natjecanja, studentske udruge, projekte, aktivnosti. Ukazuju im na sve prilike koje im se pružaju. Katarina Pažur Aničić, Iva Ilisić i Danijel Dadović kroz svoj rad u centru trude se stvoriti platformu aktivne i bogate akademske i karijerne podrške mladima tijekom i nakon njihovog studija.

Marko Jurinec/PIXSELL

- Sve svoje aktivnosti dijelimo na tri temeljna stupa Centra: studente, poslodavce i alumnije. Trenutno surađujemo s preko 350 tvrtki iz cijele Hrvatske u koje naši studenti odlaze na praksu. Iznimno smo zadovoljni našim statistikama koje pokazuju da se preko 30 posto studenata zaposli upravo u tvrtkama u kojima su odradili obaveznu praksu na posljednjoj godini studija i to samo nekoliko mjeseci nakon završetka studija - kazuje Danijel Dadović, dodajući da se CPSRK-u mogu obratiti za pomoć svi studenti Fakulteta, ali i oni koji su već završili studij. 

Surađuju i s tvrtkama iz Austrije, Slovenije, Nizozemske, Danske, no prioritet su nam naše firme koje su u stalnoj potražnji za kvalitetnim IT kadrovima,kaže Dadović. U okviru Centra pokrenuli su i internetski portal na kojem tjedno objavljuju razne natječaje za posao i natjecanja te druge brojne prilike za studente kroz koje ih nastoje usmjeriti da budu proaktivni i samoinicijativni u planiranju vlastite karijere te osobnog i profesionalnog razvoja.

Marko Jurinec/PIXSELL

- Mjesečno imamo 60-ak različitih objava na portalu o raznim natječajima, poslovima, financiranjima projekata i slično. Iako smo u početku našeg osnivanja morali motivirati studente i smišljati kreativne načine poticanja na uključivanje u projekte i aktivnosti Centra, danas se mnogi samoinicijativno uključuju i žele surađivati s nama. Nedavno smo organizirali posjet dvjema uspješnim IT tvrtkama u Zagreb i bio je toliko veliki interes da nismo uspjeli ni povesti sve. Mnogi poslodavci dolaze i kod nas držati predavanja - kaže Danijel.

Popriličan je broj studenata koji su nesigurni u svoje znanje i sposobnosti, pa ih tročlani tim Centra potiče i podiže samopouzdanje, ohrabrujući ih na sudjelovanje u prilikama kojima si mogu obogatiti studentski život.

- S obzirom da smo mi koji vodimo ovaj Centar kao studenti bili proaktivni i sudjelovali na raznim studentskim natjecanjima i razmjenama od Kine i Tajvana do Amerike, svjesni smo mogućnosti koje stoje pred današnjim mladim ljudima te ih želimo potaknuti da ih iskoriste i sami kroje vlastitu budućnost. Prilika je mnogo samo ih treba iskoristiti i znati na koja se vrata mora pokucati, a mi studentima u tome pomažemo i usmjeravamo ih. Osim rada na internim projektima i aktivnostima, nastojimo koristiti i mogućnosti financiranja i umrežavanja koje se nude kroz EU fondove, vezano uz podršku studentima te suradnju s poslodavcima. Tako smo do sada bili partneri na projektu koji je provodilo Sveučilište u Zagrebu, surađivali na projektu s timom Sveučilišta u Ljubljani, a i trenutno imamo nekoliko projekata u pripremi - kaže Katarina Pažur Aničić, dodajući da je Centar u protekle dvije godine bio zadužen za organiziranje predstavljanja Fakulteta na Smotri Sveučilišta, gdje su kroz aktivan angažman i rad svojih studenata osvojili nagrade za originalnost u predstavljanju i za pristupačnost. 

Marko Jurinec/PIXSELL

U okviru rada Centra izrađuju i različite publikacije, kao što su vodiči za maturante i brucoše, a u pripremi je i vodič za diplomante koji će sadržavati konkretne smjernice studentima za „preživljavanje“ prilikom izlaska na tržište rada. Troje djelatnika CPSRK-a, koji su ujedno zaposlenici FOI-a, ističu da imaju veliku potporu Uprave Fakulteta koja u svakom pogledu, a posebice financijski podupire daljnji razvoj njihovih ideja i aktivnosti.

Kao jedna u nizu aktivnosti Centra, Tehnološko - inovacijski centar Međimurje i CPSRK FOI organizirali su “Info dan - Kako do željenog radnog mjesta nakon diplome?“ U okviru Info dana, predstavljen je projekt Crowd storming s ciljem povezivanja studenata i poslodavaca kroz uključivanje studenata u rad na projektnim zadacima.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Idi na 24sata

Komentari 25

  • jura_nobilo 17.04.2015.

    foiev program nema nikakve veze s izvornim racunarstvom ako cete tako.. na foiu se samo forsiraju C# tehnologija, a nema predmeta (ili ih ima malo) koji se bave naprednijim konceptima poput umjetne inteligencije, racunalnog vida, naprednih algoritama, natjecateljskog programiranja, strojnog ucenja, evolucijskog racunarstva itd..

  • jura_nobilo 16.04.2015.

    a poslije foija ce sigurno postici neke super karijere.. svasta, jedino sto valja u hr je fer..

  • 16.04.2015.

    bolje da ih radi njih 10.država bi ih zaposlila 500 a nebi radili nista kao danasnji siz za zaposlavanje.ono je izmisljen posao

Komentiraj...
Vidi sve komentare