Jezgru inovativnog 'start up-a' 'Roll Tee' čini četvoro mladih Riječana te, kako napominju, neizostavni mačak Cato i štene Snoop. Oni proizvode majice od konoplje s dizajnerskim printevima.
U posao su krenuli prije manje od godinu dana nakon što su Bojan Majnarić (27) i Sandro Uhač (29) istraživali sve o prirodnim i organskim materijalima te došli do zaključka kako je odjeća od konoplje ono što žele proizvoditi jer je nova na tržištu, a dobra za organizam.
'Nigdje na svijetu ne postoji ovakav način prodaje'
- Nigdje na svijetu ne postoji ovakav način prodaje, ogroman izbor dizajna, na organskim materijalima, mi imamo preko stotinu dizajnova koje smo prikupili od tridesetak dizajnera iz cijelog svijeta - objašnjava Sandro.
U Hrvatskoj se po zakonu ne smije zadržavati stabljika konoplje, nego se ona mora uništiti, zadržati se smije samo sjeme. Sama biljka raste i uzgaja se bez ikakvih pesticida i insekticida pa je samim time tkanina dobra za kožu.
Ogromne prednosti tkanine od konoplje
Tkanina od konoplje štiti kožu od mikroba, gljivica, UV zračenja, zbog poroznosti vlakana po zimi grije, a po ljeti hladi, odbija vlagu od sebe i znoj puno brže isparava
Kako kažu iz Roll Teeja tkanina od konoplje štiti kožu od mikroba, gljivica, UV zračenja, zbog poroznosti vlakana po zimi grije, a po ljeti hladi, odbija vlagu od sebe i znoj puno brže isparava nego kod pamučnih tkanina.
- Zanimljiva činjenica je kako je bivša Jugoslavija nekad bila drugi najveći izvoznik proizvoda od konoplje na svijetu, nakon Francuske. Bilo da se radi o užadi, brodskoj užadi, ostalim stvarima, no nekad davno je industrijska konoplja u zakonu izjednačena s marihuanom i to se nije promijenilo do sad - objašnjava Bojan.
Pronašli tvornicu u Los Angelesu
U Hrvatskoj je trenutno ilegalno proizvoditi tkaninu od konoplje, tako da je mlado društvo pronašlo tvornicu u Los Angelesu u Kaliforniji koja prema njihovim krojevima šije majice. Na te majice u L.A.-u otisnu i print s dizajnom i iz Amerike se gotova majica šalje kupcu, gdje god da se nalazi u svijetu.
Iz Hrvatske njihov tim radi na marketingu, operativi i rastu tržišta, ubrzo nakon početka su im se pridružili Luka Belik (26) i Aleksandra Đukić (27) te sada svi predano rade na svjetskoj kampanji.
- Krenuli smo s jednim dizajnerom iz Splita, no kako je on povezan s dizajnerima iz cijelog svijeta sam nas je povezao s njima, i sa svakim novim dizajnerom javi ih se još više, trenutno ih u bazi imamo blizu 30, no ta brojka raste svaki dan. Oni su locirani od Južne Amerike, preko Europe, Rusije do SAD-a, Singapura i Filipina - objašnjava Luka.
Svi se okreću konoplji, i Adidas proizvodi tenisice od nje
Za sada rade samo na prodaji, no kako kaže Bojan htjeli bi vratiti uporabu tog materijala za sve, uzgoj u Hrvatskoj te lokalnu proizvodnju i nova radna mjesta.
- Ima ljudi koji već rade na promjeni zakona, mi ćemo dati podršku koliko možemo, trend je u svijetu takav da se i veliki proizvođači sve više okreću konoplji, evo i Adidas proizvodi tenisice od tog materijala - objašnjava Bojan.
U budućnosti i oni planiraju proširiti proizvodnju s majica na ostale odjevne predmete, koje će od njih kupci tražiti.