Zanimljivo je kako se prema procjenama znanstvenika nalazimo u razdoblju koje se nazivamo „šesto masovno izumiranje“ u povijesti planeta Zemlje. No, ovog puta nećemo se baviti vrstama na razini planeta već ćemo se fokusirati na životinjske vrste koje se nalaze u našoj blizini. Točnije, znate li koje su sve životinjske vrste ugrožene u Hrvatskoj?
Hrvatska se neosporno može ponositi velikim brojem raznih vrsta, no bitno je naglasiti kako su neke vrste na rubu izumiranja. Iako Hrvatska ima stroge kazne za kršenje zakona o zaštićenim vrstama pitanje je koliko krivolova i minijaturnih ekoloških katastrofa prolazi ispod radara nadležnih institucija. Kako bi mogli u potpunosti razumjeti koliko životinjskih vrsta je u Hrvatskoj ugroženo moramo definirati ključne pojmove. Jedan od zasigurno bitnih pojmova je i Crveni popis. To je lista svih ugroženih vrsta u Republici Hrvatskoj.
Veliki livadni plavac - Populacija 17 vrsta leptira na području Europe gotovo je prepolovljena u razdoblju od 1990. do 2011. godine, a pritom je najmanje 10 vrsta leptira ugroženo zbog intenzivne poljoprivrede
Pastrva – Izlov i onečišćenje ugrožavaju ovu vrstu riječne ribe.
Bjeloglavi sup – Ugrožena vrsta gdje god da pogledate. Kod nas boravi na primorskim otocima Krku, Cresu i Prviću.
Sredozemna medvjedica - jedan od najugroženijih sisavaca na svijetu. Sredozemna medvjedica je u Hrvatskoj službeno zaštićena od godine 1935. odlukom Pomorskog ravnateljstva u Splitu.
Vuk – ugrožena izuzetno značajna vrsta. Radi se o predatoru koji živi u čoporu, a u Hrvatskoj nastanjuje cijelo velebitsko područje. Zakonski je zaštićen od 1995. godine.
To su samo neke od vrsta, tu još možemo nabrojati i risa, dabra, dobrog dupina, šišmiša itd. Popis raste iz dana u dan. Nužna je stroža provedba zakona i kažnjavanje krivolovaca, ili onih koji na bilo koji način namjerno remete normalne životne cikluse ugroženih životinja, bilo da se radi o uništavanju područja na kojem žive, poput gnijezda ili brloga, ili pak skupljanjem životinjskih trofeja s druge strane nišana.