Premda novi Pravilnik o provedbi Općeg poreznog zakona donosi i pozitivne odredbe kao što su reguliranje rada stranih on-line kladionica, u njemu stoje i neke sasvim besmislene stvari. Na to upozoravaju računovođe, donosi Jutarnji list.
U članku 24. Pravilnika definira da računovodstveni servisi moraju imati - certificirane osobe za skeniranje?!
U pravilniku tako stoji: 'Pretvorbu knjigovodstvene isprave izvorno kreirane na papirnatom obliku mogu vršiti osobe koje su za tu svrhu certificirane od strane nadležnog tijela u Republici Hrvatskoj'.
Taj prvi stavak članka izazvao je veliki zabrinutost računovođa. Naime, osim što je nebulozno da je za skeniranje potreban certifikat, u članku ne piše i iz njega nije jasno tko će to raditi. Stoga se s pravom pribojavaju da će im se nametnuti obveza koja košta, a to će na kraju osjetiti njihovi klijenti tj.poduzetnici
Pogodovanje onima koji bi izrađivali certifikate?
Davor Brkić iz Inicijative profesionalnih računovođa Hrvatske i predsjednik udruženja računovođa HGK smatra da bi ovo predstavljalo veliki korak unatrag jer bi se zbog certificiranja povećali troškovi poslovanja
- Moglo bi doći i do pogodovanja određenim skupinama koje bi izrađivale certifikate ili bi netko mogao imati monopol nad takvim poslom. To sigurno ne bi bilo dobro za gospodarstvo - kazao je Brkić za Jutarnji te naglasio da sad ne može procijeniti koliko bi to utjecalo na cijenu, ali zbog nametanja drugih obveza u novom Pravilniku sve bi moglo poskupjeti za 20 do 30 posto
- Ako bi certificiranje radila neka državna ustanova besplatno ona to ne bi bio problem. U suprotnom to je dodatni trošak poduzetnicima.
Brkić još ističe da je sporna i odredba u članku 37. u Pravilniku. Naime, osim certificirane osobe za skeniranje potrebno je imati i osobu odgovornu za zaštitu podataka.
Još dodatnih troškova
Definirane su i dodatne obveze za sve porezne obveznike ili njihove računovođe koje uvode ili mijenjaju program, bazu podatak ili format zapisa. Propisuje se i format i struktura zapisa, a u pisanom obliku računovođe moraju opisati 'svrhu opseg i način korištenja programa, minimalne hardverske i softverske zahtjeve, predviđeni način trajne pohrane zapisa te mjere zaštite od neovlaštenog pristupanja, mijenjanja i gubitka podataka'
- I to je dodatni trošak jer mi onda moramo outsourcati usluge. Nismo mi IT-evci da bismo to znali sami raditi - dodaje Brkić.
U novom Pravilniku još je problematično što Porezna uprava traži od računovodstvenog servisa, a to je ostala prijašnja odredba, da im preda računala na zahtjev pa se oni pitaju na čemu će raditi i što s drugim klijentima ako im se zbog jednog sumnjivog posla oduzme sva oprema.