Milijarder, bankar i patrijarh svoje dinastije, David Rockefeller umro je u dobi od 101 godinu na današnji dan prije točno godinu dana.
On je bio posljednji unuk prvog milijardera u SAD-u, John D. Rockefellera, u svoje doba daleko najbogatijeg čovjeka svijeta, koji je osnovao Standard Oil, prethodnicu Exxon Mobila i Chevrona.
U trenutku smrti posjedovao je bogatstvo u vrijednosti od tri milijarde dolara.Osim po svom bankarskom i inom poslovanju, u povijest se upisao i kao osoba koja se susretala i savjetovala svakog pojedinog američkog predsjednika još od Dwighta Eisenhowera koji je bio prvi čovjek SAD-a u dva mandata 1950-ih godina.
Jimmy Carter nudio mu je čak mjesto ministra financija. Posebno bliskog suradnika u američkom političkom establišmentu Rockefeller je pronašao u Henryju Kissingeru, najdugovječnijem kreatoru američke vanjske i unutarnje politike.
David je bio jedan od petorice braće Rockefellerovih, poznatih jednostavno kao “The Brothers”. Slavna Rockefeller petorka. U životu New Yorka imali su legendarni status. Svih pet sinova postalo je ugledno, a zajedno su zasnovali neviđeno moćnu mrežu društvenih i političkih kontakata. Dvojica od njih bili su političari. Nelson je bio guverner savezne države New York i neko vrijeme potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država.
Bio je na raznim važnim političkim položajima, služio i u Rooseveltovoj , Trumanovoj i Eisenhowerovoj administraciji. Winthrop je bio guverner savezne države Arkansas. Osnivač njujorškog Lincoln Centera John D. III. i Laurence bili su cijenjeni filantropi, koji nisu željeli pod svijetla reflektora. Laurence kao veliki borac za zaštitu okoliša bio je savjetnik mnogih američkih predsjednika
Teorije zavjere vezane za Rockefellere kreću se od općeprihvaćenih do bizarnih. Rockefelleri su se obogatili u kasnom 19. stoljeću, a otada je njihov utjecaj u svijetu rapidno rastao. Početkom 20. stoljeća John D. Rockefeller postao je prvi svjetski milijarder. S vremenom su se uključili u bankarske sustave i politiku i postali njihovi glavni nositelji u svijetu. Upravo je to polučilo najviše teorija zavjere o ovoj superbogatoj obitelji
Novi svjetski poredak
Rockefelleri već se dugo povezuju s idejom tajne svjetske vlade, u kuloarima teoretičara zavjere poznate i pod nazivom Novi svjetski poredak. Svakako u prilog teoriji idu dvije institucije koje se Rockefelleri pokrenuli, jedna je Trilateralna komisija, a druga Bildeberg grupa.
Trilateralnu komisiju osnovao je preminuli David Rockefeller 1973. s ciljem povezivanja najvećih svjetskih ekonomija, a ako i postoji krovna svjetska vlada, onda je ovo njezino službeno ime. Danas broji nešto manje od 400 članova, a navodno njezinim članom mogu postati samo milijarderi i oni koji upravljaju određenim brojem ljudi u državi ili regiji u kojoj djeluju.
- Neki vjeruju da su Rockefelleri dio tajne organizacije koja radi protiv interesa Sjedinjenih Država, karakterizirajući moju obitelj i mene kao 'internacionaliste' udružene s ostalima takvima diljem svijeta s ciljem izgrađivanja bolje političke i ekonomske strukture - jednog svijeta, kao što kažete. Ako je to optužba, onda sam kriv i zbog toga sam ponosan, jednom prilikom rekao je David Rockefeller.
Kontroliraju američki dolar?
Vjeruje se da Rockefelleri kontroliraju američki dolar uz pomoć Federalnih rezervi, a sve to s ostalim 'masonskim' obiteljima kao što su obitelji Rothschild, Warburg, Goldman Sach, Lehmans i Kuhn Loeb - svi redom glavni likovi vodećih teorija zavjera.
Teoretičarima je pak najzanimljivija uloga obitelji Rockefeller u Banci za međunarodne namire (BIS) smještene u Baselu, koja je prvotno osnovana kako bi spasila izgubljeno u Prvom svjetskom ratu, a kasnije je počela služiti kao banka svjetskih centralnih banaka. Od 1997. članica BIS-a je i Hrvatska narodna banka (HNB) čiji predstavnici rukovodstva aktivno sudjeluju u sastancima ove najstarije međunarodne financijske institucije.
Osnivač dinastije tvrdio da mu je Bog poslao novac
John D. Rockefeller, osnivač slavne dinastije rodio se u siromašnoj obitelji kao drugo od šestero djece. Njegov otac William poznat kao "Devil Bill", prvotno drvosječa a, zatim trgovački putnik sebe je opisivao kao "botaničkoga liječnika" i prodavao je eliksire, a majka mu je bila kućanica i jako pobožna baptistkinja koja je odgojila djecu da budu ozbiljni, radišni i pobožni. Sa 16 godina John je dobio svoj prvi posao, kao pomoćni knjigovođa, s plaćom od 50 centa na dan.
Od početka je davao oko 6 posto svojih prihoda u dobrotvorne svrhe, a s 20 godina povećao je to na 10 posto i tako se nastavio ponašati i ostatak života. Ušao je s partnerima u posao trgovine na veliko i svake godine zarađivao sve više. Zatim se počeo baviti naftom, koja je i dovela do njegovog bogatstva.
Naime, obogatio se ulaganjem u naftnu industriju još 1863. godine dok se ona još nije činila globalno unosnom. U roku 15 godina njegova kompanija Standard Oil već je kontrolirala 90 posto američke proizvodnje nafte.
Kao mladić, Rockefeller je navodno izjavio kako su njegove dvije velike ambicije zaraditi 100.000 dolara i živjeti 100 godina. Uspio je u životu puno više. Zaradio je enormne količine novca, a živio sam tri godine manje od onoga što je želio.Cijeli život bio je u braku s učiteljicom Laurom Spelman s kojom je dobio četiri kćeri i jednog sina.
Svojevremeno je izjavio kako bi bez svoje supruge ostao siromah budući je njena prosudba uvijek bila bolja od njegove. John D. Rockefeller je cijeli život tvrdio da mu je kao pobožnom kršćaninu sam Bog poslao novac jer je on uvijek Crkvi davao 10 posto.
Kada je umro 1937. godine, bogatstvo mu je procijenjeno na 1,5 milijardi dolara što je tada bilo 2 posto američkog BDP-a. Danas bi to, ekvivalentno, iznosilo 341 milijardu dolara.
'Svi zarađuju točno koliko vrijede'
On nije imao pretjerano visoko mišljenje o ljudima koji su radili za njega. Njegov bliski suradnik je 1913. javno obznanio da ne vjeruju u koncept minimalne plaće te da svaki dječak i curica, svaki muškarac i žena zarađuju točno koliko vrijede.
Rudari SU 1914. počeli prosvjedovati. Rudnici su bili opasni, plaća je bila nikakva, i što je još gore, plaću su dobivali u bonovima koje su mogli potrošiti samo u Rockefellerovim trgovinama. Kad su krenuli u štrajk Rockefeller mlađi poslao je naoružane muškarce da razbiju štrajk. Jedanaestoro djeci, dvije žene i nekoliko muškaraca je izgorjelo u šatorima koje su isti ti Rockefellerovi poslušnici zapalili.
Nakon masakra u Ludlowu, Rockefellerima su trebale sve moguće dobre vijesti. Zbog toga su pokrenuli vlastiti časopis i udružili su se s Williamom Hearstom, moćnim novinarskim izdavačem. O sebi su objavljivali samo dobre stvari i opasno lagali o protivnicima.
Mrzio je sindikate i organizirani rad
John Rockefeller mlađi je 1915. godine odlučio posjetiti jedan rudnik kako bi pokazao da je i on samo smrtnik. Posjet je bio totalna propast. Osim što se toliko umorio od pet minuta rudarenja da je morao prespavati u rudniku, ni rudarima se nije svidio pa su ga većinom ignorirali.
Njegov otac trošio je basnoslovne svote novca na visoko obrazovanje kako bi primirio javno mnijenje. Kroz svoju zakladu financirao je obrazovne institucije i to isključivo konzervativnog predznaka. Najmrži idejni neprijatelj bile su mu ideje o sindikatima i organiziranom radu.
Izbjegavanje poreza
Tijekom Prvog svjetskog rata, Rockefeller je u svoju zakladu pospremio 100 milijun dolara. Od toga je zarađivao šest milijuna dolara godišnje na koje nije plaćao nikakav porez. I dok bi zaklade trebale financirati samo dobrotvorne svrhe, na njegov račun dolazile su mnoge optužbe da je trošio ogroman novac u svoje svrhe.
Kad je Rockefellera američki Kongres tražio da objasni zašto je stalno podizao cijenu goriva on je rekao je da samo ponuda i potražnja diktiraju cijenu. Amerikancima je gorivo bilo neophodno potrebno i bili su spremni platiti cijenu koju je Rockefeller formirao.