Predsjednik Suverenista Marijan Pavliček poručio je budućoj potpredsjednici Vlade iz reda SDSS-a Anji Šimpragi kako se nada da će se založiti kroz svoj rad da i Hrvati u Republici Srbiji dobiju približno ona prava koja imaju pripadnici srpske manjine u Hrvatskoj.
POGLEDAJTE VIDEO: Saslušanje novih članova Vlade
- Tu prvenstveno mislim na zajamčene mandate, kako na lokalnim, tako i na državnim razinama o kojima Hrvati u Vojvodini mogu samo sanjati - rekao je, dodavši kako nisu čuli od nje osudu na plakate koji su osvanuli u Kninu, a kojima se veliča paratvorevina SAO Krajina i četničke vojvode.
Upitao ju je smatra li da se velik dio Srba '90-ih godina pobunio protiv stvaranja hrvatske države, izvršio agresiju na RH te smatra li da je operacija Oluja bila legitimna akcija HV-a kako bi se oslobodio hrvatski teritorij.
- Što se tiče Hrvata u Vojvodini s kojima sam surađivala, sigurno je to pitanje koje ćemo zajedno morati rješavati i možda i utjecati kako da hrvatska nacionalna manjina u Srbiji ima veća prava. Spomenuli ste moj rodni Knin i natpise, odnosno male plakatiće, SDSS je kao i uvijek do sada, a samim time i ja, osuđuje svaki takav čin. Policija će pregledati kamere i nadamo se da će počinitelj biti kažnjen - istaknula je Šimpraga osvrnuvši se na Oluju i naglasivši kako je svoje stavove o tome dosta puna iznosila javno.
- Ja sam ovdje da sudjelujem u onome što budućnost donosi, da iz prošlosti samo svi zajedno naučimo. Oluja za Srbe i Hrvate ne može predstavljati isto, ja znam što sam ja taj dan proživljavala, ali isto tako znam, i to sam u svom govoru u Saboru 2020. rekla, što su moji rođaci i prijatelji i kolege osjećali kad su '90., '91., '92. odlazili iz Knina i drugih područja. I mislim da je tu moj stav jasan - ja volim svoje, poštujem tuđe i mislim da je to najpravednije - rekla je.
'Ja sam pripadnica srpske manjine, toga se ne sramim, ali isto tako poštujem Hrvatsku kao svoju zemlju u kojoj sam se rodila'
Pavličeku je njezin odgovor da Oluja nije isto za Hrvate i Srbe nevjerojatan u situaciji u kojoj će ona sutra sjesti u fotelju potpredsjednice Vlade.
- U Hrvatskoj i u svakoj državi postoji jedna službena povijest, a ona glasi da je Oluja bila vojna legitimna akcija HV-a kako bi se oslobodilo hrvatsko okupirano područje. I meni je nepojmljivo da ovakvim istupom ne možete sebi priznati da su, nažalost, pripadnici vaše zajednice '90-ih godina stali na stranu velikosrpske agresije, izvršili neviđene zločine nad hrvatskim pučanstvom i bojim se da s ovakvim stavom nećete napraviti ništa dobro - rekao je Pavliček.
Šimpraga je odgovorila kako je pripadnica srpske nacionalne manjine te da se toga ne srami, ali je naglasila kako isto tako poštuje svoju zemlju Hrvatsku u kojoj je rođena, u kojoj se školovala i iz koje ne misli ići.
- Svake godine sudjelujem na komemoraciji ubijenih u Erveniku, gdje su nastradali ljudi pripadnici hrvatskog naroda, koje su pobili pripadnici moje srpske nacionalne manjine. I samim tim vrlo dobro znam i razumijem u kakvim odnosima živimo i želim raditi na tome da prošlost konačno ostavimo i da gradimo bolju budućnost - odgovorila je Šimpraga dok joj je glas zadrhtao.
Pupovac: 'Kad je izbio rat, Šimpraga je imala četiri godine'
Njezin šef Milorad Pupovac istaknuo je kako je Šimpraga rođena 1987. godine.
- Kad je počeo rat u Hrvatskoj imala je četiri godine. Kada je izbjegla iz svog rodnog grada imala je osam godina. I kada netko, a ovdje je to radilo više ljudi, postavlja pitanja kako su bila postavljena, onda je to ozbiljan razlog za zabrinutost za stanje u ovom Parlamentu i ovom društvu. Da se nekoga tko je rođen u predratnim okolnostima i sama žrtva ratnih okolnosti izvrgava vrsti verbalnog nasilja i kolektivizacije krivnje nečega što ničim nije pokazala da ima opravdanje predstavlja ozbiljan razlog za zabrinutost - rekao je i dodao kako Šimpraga dolazi iz političkog krila koje za cilj ima mir, suživot, jednakost i pravednost.
- I neće biti pokolebana zbog onih koji je ovdje na veoma grub način nastoje obeshrabriti u poslu kojeg se prihvaća - naglasio je.