Od kolovoza 1990. do siječnja 1992. godine pobunjeni Srbi, uz pomoć JNA, okupirali su 17.028 četvornih kilometara Hrvatske. Prozvali su ga Republikom Srpskom Krajinom. Rješenje ratnih sukoba pokušalo se naći u međunarodnoj zajednici i mirovnim snagama pa je primirje potpisano 2. siječnja 1992. godine u Sarajevu između JNA i RH omogućilo njihov dolazak na područja razdvajanja. Od dolaska i razmještanja snaga UN-a vodili su se intenzivni politički pregovori s predstavnicima pobunjenih Srba o uključivanju Krajine u pravni sustav RH. Posljednji neuspjeli pregovori vodili su se 3. srpnja 1995. godine u Ženevi.
Sve je to dovodilo do vojne opcije kao jedinog mogućeg rješenja srpske pobune. Vijeće sigurnosti UN-a obaviješteno je o početku akcije istog dana. Bez zadrške su osudili hrvatsku ofenzivu. Glasove protiv vojno-redarstvene operacije Oluja prvi su digli Rusija i Pokret nesvrstanih. U prosvjedovanju im se priključila i Europska unija, i to na dan u kojem su naše snage ušle u Knin te ga oslobodile. Bilo je sve očiglednije da su svi ti prosvjedi postali besmisleni. Jer srpska je vojska bila razbijena u rekordnom roku, a munjevitom je brzinom nestala i Krajina.
Više pročitajte u posebnom prilogu koji uz tiskano izdanje 24sata izlazi u petak, uoči Dana pobjede i domovinske zahvalnosti.