Tako nam sjećanja na sudjelovanje u Oluji govori jedan bivši pripadnik Hrvatske vojske.
- Probudili su nas zapovjednici oko 4 sata. Pripremili smo granate, cijevi su bile spremne. A onda čekanje. Blaga nervoza, koja je svakog drugačije ‘spucala’. Nije bilo straha. Meni su se, recimo, znojili dlanovi. A onda smo primili zapovijedi, koordinate i čuli: ‘Bitnica, plo-tuuuun PALI’. Bilo je pet sati. Kad je to zagrmilo, tresli su se nebo i zemlja. Nismo stajali - kaže nam jedan od bivših vojnika nekadašnje 16. topničko-raketne brigade iz Bjelovara koji su djelovali kraj Siska, na položaju prema Petrinji.
Sva zborna područja u Oluji imala su svoje zadaće i odgovornosti. Najprije su piloti HRZ-a uništili zapovjedna mjesta i mjesta veze neprijatelja. Ostavili su im nužne veze koje su elektronički izvidnici lako prisluškivali te shodno tome dalje djelovali.
POGLEDAJTE VIDEO:
Oluja je počela na svim pravcima istodobno. I u BiH na području Glamoča snage HVO-a krenule su u svoj dio akcije. Snage Zbornog područja Split probile su crtu obrane Kninskog korpusa na svim pravcima napada i ovladale crtom u dubini od četiri kilometra od polaznih položaja. Specijalci MUP-a na Velebitu sa snagama 2. bojne 9. gardijske brigade zauzele su kote Tulove grede i Mali Alan. Snage Zbornog područja Gospić napale su na osam pravaca. Presjekli su dio komunikacijskih pravaca i do kraja dana zauzeli Dabar, veći dio prijevoja Ljubova i ugrozili Novi Lički Osik. Na ogulinskom dijelu bojišta hrvatske su snage okružile Plaški i stavile pod nadzor prometnicu Slunj – Primišlje – Perjasica. Na karlovačkom dijelu odstupilo se od prvobitnog plana prelaska Kupe te je napad usmjeren u međuriječje Mrežnice i Korane na pravac prema selu Krnjaku te dalje prema Vojniću.
Snage Zbornog područja Bjelovar uspješno su forsirale rijeku Savu na odsjeku Jasenovac – Drenov bok i prodrle dva kilometra u bojni raspored srpskih snaga na pravcu prema Hrvatskoj Dubici. Snage Zbornog područja Zagreb ušle su glavnim dijelom snaga u zonu razdvajanja i ovladale dijelom prometnice Petrinja – Glina. I tu je stalo.
- Jak je otpor bio pred Petrinjom. Prvog dana poginulo je mnogo naših dečki. Zapovjednici, dozapovjednici, vojnici... Bilo je krvavo. Dva dana se nisu micali s mjesta. Zapeli smo. Kad Gromovi i njihove Crne mambe nisu mogli probiti, onda je sve jasno - kaže nam drugi sudionik Oluje. Tog 5. kolovoza Pume i Pauci oslobodili su Knin. Psihološki je značilo puno. Sve su linije bile probijene, hrvatske snage oslobađaju mjesto za mjestom: Obrovac, Benkovac, Gračac...
Zagreb šalje generala Petra Stipetića. Već predvečer pregrupirao je snage. Trećeg dana vodile su se snažne borbe. Nakon reorganizacije snaga u rano jutro, hrvatski su vojnici 6. kolovoza ušli u Petrinju i Kostajnicu, a u večernjim satima u Glinu.
Oko 15 sati istoga dana kraj Tržačkih Raštela, na granici RH i BiH, sastaju se zapovjednici 1. gardijske brigade HV-a i 5. korpusa ABiH, general-bojnik Marijan Mareković i general Atif Dudaković. Bihaćko područje je spašeno, a Hrvatska vojska izbila je na svoje međunarodno priznate granice. Srpske snage na Banovini pristaju na pregovore o predaji 21. korpusa. Borbe se nastavljaju nekoliko sati poslije zbog izvlačenja snaga 39. korpusa s prostora Banovine preko Dvora na područje BiH. Na smjeru Maja – Klasnić – Žirovac – Dvor snage zbornog područja nastavljaju napade. Nailaze na snažan otpor neprijatelja koji nastoji čuvati odstupnicu neprijateljskoj koloni koja se povlači prema BiH iz Vojnića i Vrginmosta preko Velikog i Malog Obljaja. Dio snaga djeluje na smjeru Kostajnica – Dvor, dolazi do Dvora, ali zbog jakog otpora neprijatelja odbačene su sjeverno i sjeveroistočno od grada.
- Nigdje nije bilo lako, ali naši su dečki na svim pravcima natjerali neprijatelja svojom vojnom snagom da im se maknu s puta. Na Banovini su bili žilavi, ali mi smo znali da nećemo stati - kaže bivši vojnik. Načelnik Glavnog stožera OSRH Zvonimir Červenko je na širem području Vojnić - Vrginmost - Glina - Kostajnica - Dvor zapovjedio prekid vatre kako bi se 21. kordunski korpus predao. No to nije učinjeno pa su borbe nastavljene. U 18 sati, 85 sati nakon početka operacije, hrvatski ministar obrane Gojko Šušak izjavio je da su sve veće borbene operacije uspješno završene i da Hrvatska vojska kontrolira granicu s BiH. Već 8. kolovoza, pokraj Topuskog oko 14 sati predao se 21. kordunski korpus. Predaju je potpisao pukovnik Čedomir Bulat pred generalom Petrom Stipetićem. Ona je značila i kraj operativnog dijela Oluje. Ipak, još je bilo slamanja ostataka razbijene neprijateljske vojske te HV ulazi u Srb, a dan poslije i u Vrginmost te Dvor na Uni. U Oluji su izravno sudjelovala sva zborna područja osim Zbornog područja Osijek i Južnog bojišta, koji su provodili obrambeni dio operacije. Nakon Oluje su se jake borbe vodile u Bosanskom Grahovu protiv Mladićevih snaga koje su očajnički pokušale izbiti na dio prema Kninu.