Potpisivanje zajedničke izjave da nijedan dokument ili čin nastali nakon osamostaljenja Hrvatske i Slovenije ne bi prejudicirali njihovu granicu bio bi čin prema izgradnji povjerenja i korak u pravom smjeru, izjavio je u utorak u Bruxellesu povjerenik za proširenje Olli Rehn nakon razgovora s ministrima vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije.
- To bih smatrao mjerom izgradnje povjerenja i korakom u pravom smjeru - rekao je Rehn govoreći o mogućnosti da Hrvatska i Slovenija potpišu zajedničku izjavu u kojoj bi se potvrdilo da svaki dokument ili radnja izvršena nakon 25. lipnja 1991. ni na koji način ne prejudicira granicu. O tom se razgovaralo na trojnom sastanku povjerenika Rehna s ministrima Gordanom Jandrokovićem i Samuelom Žbogarom.
Rehn je trosatan sastanak nazvao "vrlo konstruktivnim", dodavši da su razmotrene mogućnosti glede načina rada posredničke stručne skupine u skladu s Pregovaračkim okvirom i Poveljom UN-a.
Upitan zašto ne spominje mogućnost rješavanja sporova pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, Rehn je ponovio da ne želi ulaziti u pojedinosti glede mogućih rješenja i da će se razgovori o tome nastaviti.
- Međunarodni sud pravde jedan je od elemenata u Povelji UN-a, a Pregovarački okvir se poziva na Povelju UN-a, koja predviđa niz mjera za rješavanje graničnih sporova, a o tim mjerama moraju se složiti obje zemlje. U Povelji UN-a je spomenuto sudsko rješenje i sada ne želim ulaziti u pojedinosti glede mogućih opcija, na tome se radi i nastavit ćemo raditi - rekao je Rehn.
- Koja god mogućnost bude izabrana, s njom se moraju složiti obje zemlje, a cilj naših razgovora i jest da se to dogodi - rekao je povjerenik Rehn.