To je to što me zanima!

Oko 10.000 slovenskih javnih službenika štrajka zbog plaća

Po podacima sindikata, štrajka oko deset tisuća zaposlenih u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, dio državne uprave i djelatnici carine, zbog čega je nešto usporen prelazak granice teretnih vozila
Vidi originalni članak

Oko deset tisuća javnih službenika u Sloveniji štrajka u srijedu tražeći povećanje plaća i ukidanje mjera štednje uvedenih 2012., no vlada njihove zahtjeve odbija tvrdeći da bi to vratilo Sloveniju u pretkrizno stanje.

Po podacima sindikata, štrajka oko deset tisuća zaposlenih u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, dio državne uprave i djelatnici carine, zbog čega je nešto usporen prelazak granice teretnih vozila.

Štrajk se najviše osjetio u bolnicama gdje su odgođene neke operacije te u školstvu i obrazovanju jer je smanjen opseg rada u vrtićima, školama i na fakultetima.

Prosvjednici su svoje zahtjeve iznijeli pred zgradama vlade i parlamenta, gdje se okupilo skoro dvije tisuće sindikalnih aktivista.

"Želimo da nam vratite ono što ste nam uzeli i da poštujete ono što je već dogovoreno. Jučer smo molili, danas zahtijevamo, a sutra ćemo uzeti sami", rekla je Lidija Jerkić, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Slovenije (ZSSS), najveće najbrojnije sindikalne udruge.

Sindikalci kažu da su zbog mjera štednje radnici prosječno gubili jednu plaću godišnje i da za restrikcije više nema opravdanja jer Slovenija zadnje četiri godine ostvaruje rast. BDP je 2017. porastao za 4,4 posto, dok je za ovu godinu predviđen rast od 3,9 posto.

Predsjednik sindikata javnih službenika Jakob Počivalšek kazao je da javni sektor očekuje da se plaće povećaju za najmanje 16 posto, unatoč navodima vlade da je to pretjerano i da bi ugrozilo makroekonomsku stabilnost i fiskalnu konsolidaciju koju treba nastaviti.

Potporu štrajku svojim je nastupom iskazao i Jožef Krajbiš iz Češke, tajnik Europske konfederacije sindikata javnog sektora za srednju i jugoistočnu Europu, rekavši da je plaće za javni sektor u Sloveniji i Europi potrebno vratiti na pretkriznu razinu, za najmanje 10 posto.

Sa sindikalnim aktivistima razgovarao je predsjednik parlamenta Milan Brglez, član stranke premijera Mire Cerara.

Cerar je u ponedjeljak u parlamentu kazao da je za nastavak dijaloga sa sindikatima, ali da su njihovi zahtjevi pretjerani jer se radi o golemoj svoti o skoro milijardu eura godišnje, što bi ugrozilo javne financije i Sloveniju vratilo u pretkrizno razdoblje.

Jednodnevni štrajk dijela javnog sektora dio je najavljenih prosvjeda i štrajkova protiv politike plaća sadašnje vlade, a do sredine veljače najavljeno ih je još nekoliko. Štrajkat će među ostalima i policija, te zaposleni u školstvu.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • Stanga Železni 25.01.2018.

    Ne kužim ja slovensku politiku oni su se najbezbolnije odvojili od juge i opet su u banani i kaj smo im mi zato krivi aj bok

  • 5000_LoL 25.01.2018.

    " Barbari " tako bi te nazavali Hrvati koji se ćohaju u fotelji a nemaju za rižu.

  • nlo_1 25.01.2018.

    ma kaj se bunite , sad imate i komad nezasluzenog kolaca nase zemlje. Oteto prokleto

Komentiraj...
Vidi sve komentare