Čekaonice u zagrebačkim i splitskim bolnicama prepune su pacijentima koji i po nekoliko sati čekaju na terapiju ili obradu, a na bolničko liječenje neki provedu i dulje od 24 sata do primitka na odjel.
Gužve su u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju, a na Rebru se pacijenti žale da zbog gužvi na hitnom prijemu nema dovoljno ležaja i da su terapiju, na koju su čekali satima, primali u sjedećem položaju. U Draškovićevoj se zdravstveni djelatnici s bolesnicima u kolicima jedva probijali do ambulante, javlja Index.
Predstojnik Klinike za traumatologiju Dinko Vidović svjestan je velikih gužvi i kaže da su nastale uslijed zahlađenja.
- Radi se o hitnim pacijentima koje naša klinika po prirodi zdravstvene skrbi i načinu djelovanja mora hitno i bez odgode zbrinjavati. S obzirom na to da nije moguće predvidjeti ni planirati broj hitnih slučajeva, takve okolnosti mogu utjecati na povećanu prisutnost pacijenata u čekaonici. Unatoč povremenim takvim situacijama, zbrinjavamo sve pacijente i nastojimo minimizirati dulje čekanje na preglede i obrade - rekao je Vidović za Index.
Bolnički kapaciteti u KBC-u Zagreb smanjeni su za 662 bolničke postelje zbog rekonstrukcijske obnove zgrada pogođenih potresom, poručili su iz KBC-a Zagreb.
Problema ima i u Dalmaciji gdje se zbog pretrpanih čekaonica i gužvi na hodniku iz splitske bolnice ispričavaju se pacijentima i tvrde kako se sve odigralo zbog bolesti djelatnika, ispričali su pacijenti za RTL. No s tim se ne slažu jer gužve, kažu, nisu od jučer.
Ova situacija odvija se u vrijeme reforme zdravstva, koju je pompozno dugo najavljivao ministar zdravstva Vili Beroš. Reforma je trebala osigurati da pacijenti na vrijeme dobiju adekvatnu zdravstvenu zaštitu bez obzira gdje se liječe.