Snimka maloljetničkog nasilja iz Splita, koja od nedjelje navečer kruži internetom, zgrozila je javnost. Dvije maloljetnice zbog nasilja se nalaze od nedjelje na kriminalističkom istraživanju u splitskoj policiji. One su fizički i psihički zlostavljale vršnjakinju, a treća je sve snimala. Kako doznajemo od policije, jutros su doveli još dvije maloljetnice u službene prostorije. Kriminalistička istraga je u tijeku.
POGLEDAJTE VIDEO: Rozga reagirala na šokantnu snimku
Na snimci koja kruži internetom vidi se, između ostalog, kako mlada djevojka kleči na ulici. Iznad nje je druga djevojka koja je šamara i traži da se ispriča za to što je nekome govorila loše o njoj i drugim maloljetnicama. Od nje traži da joj vrati 30 eura koje joj je navodno posudila. Potom mlada žrtva od druge djevojke dobiva jaki udarac u kralježnicu od čega pada i udara licem o tlo. Tada joj nasilnica da ruku da se podigne s poda, a potom ju pljusne. Sve se odvijalo u večernjim satima.
U ponedjeljak se u 11 sati oglasila i Policijska uprava splitsko-dalmatinska. Njihovu objavu prenosimo u cijelosti.
'Zahvaljujemo svim građanima na prijavama, zahvaljujemo medijima koji odgovorno i profesionalno ukazuju na problem nasilja, a sve ih pozivamo da uklone objave snimki koje prikazuju nasilne događaje u kojima su sudionici maloljetne osobe zbog poštivanja zakonskih odredbi o tajnosti postupka (sukladno čl. 60. Zakona o sudovima za mladež postupak u kojem sudjeluju maloljetnici je tajan) te zaštite privatnosti djeteta (Povreda privatnosti djeteta - članak 178. Kaznenog zakona), a prije svega zbog najboljeg interesa djece žrtava, ali i mladih počinitelja kažnjivih radnji te zaštite digniteta žrtve i izbjegavanja daljnjeg nasilja, pozivamo sve medije te fizičke osobe da uklone objave snimki koje prikazuju nasilne događaje u kojima su sudionici maloljetne osobe te da ih ne dijele na društvenim mrežama i drugim sredstvima javne komunikacije.
Naime, svjedoci smo iznimnog interesa javnosti za slučajeve nasilja među mladima pa tako i recentnog događaja na području Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Javno mnijenje doista može i utječe na kreiranje politika i strategija društva u odnosu na određene pojave u zajednici i stvaranje društvenog okruženja koje ne tolerira nasilje. Međutim, način na koji se to postiže u javnosti i u medijima treba biti profesionalan, sustavan, argumentiran i lišen svakog senzacionalizma.
U želji da otkriju i objave što više detalja pojedinog događaja, mediji i korisnici društvenih mreža zanemaruju posljedice koje javne objave identiteta žrtve i mladih počinitelja mogu prouzročiti sudionicima tih događaja, a često u najboljoj namjeri osude nasilja poluče upravo suprotan efekt - a to je - sekundarna viktimizacija same žrtve koju svi želimo zaštititi.
Skrećemo pozornost na Preporuke Pravobraniteljice za djecu o medijskom izvještavanju o djeci te o zaštiti privatnosti djece u medijima kao i Etičke smjernice načela za etičko izvješćivanje o djeci UNICEF-a. Zahvaljujemo se svim građanima koji svoja saznanja o zlostavljanju djece i vršnjačkom nasilju prijavljuju policiji, između ostaloga i putem on-line aplikacije Red Button. Upravo pravovremena prijava policiji najbolji je primjer građanske odgovornosti i primjerene reakcije na nasilje.
Još jednom se zahvaljujemo svim građanima na prijavama i medijima koji odgovorno i profesionalno ukazuju na problem nasilja kako bismo zajedno kao društvo adekvatno reagirali i zaštitili žrtve. Vezano za konkretan događaj obavještavamo da je kriminalističko istraživanje u tijeku, a počinitelji su uhićeni. O ishodu kriminalističkog istraživanja izvijestit ćemo po njegovom okončanju.'