Najvažnija europska organizacija za sigurnost i ljudska prava u izvješću objavljenom na svojoj internetskoj stranici navodi da uz glavnu skupinu analitičara planira poslati 18 promatrača koji bi dulje vrijeme pratili izborni proces širom zemlje i 200 promatrača koji bi pratili glasanje na dan izbora.
OESS je poslao samo male, ograničene misije na zadnje mađarske izbore 2018., 2014., i 2010.
Nakon glatke izborne pobjede 2010., premijer Viktor Orban Mađarsku je transformirao u svojevrsnu "neliberalnu demokraciju". Zbog kontrole medija i građanskih skupina za ljudska prava Mađarska je u sukobu s Europskom unijom.
Pedesetosmogodišnji Orban u travnju će se suočiti s tijesnom utrkom s oporbom koja se prvi put ujedinila protiv njega. Prema zadnjim anketama njegova vladajuća stranka Fidesz u maloj je prednosti pred oporbenim savezom.
OESS u izvješću kaže da bi aspekti izbora koji mogli imati koristi od daljnje procjene uključuju "registraciju birača, kampanju, uključujući moguće zastrašivanje birača i kupnju glasova, medijsko praćenje izbora, transparentnost financiranja kampanje i učinkovitost pritužbi i žalbeni postupak".
Navodi se da su predstavnici državnih institucija "izrazili punu spremnost da se izbori provedu u skladu sa zakonom, te pozdravili dolazak promatračke misije".