To je to što me zanima!

'Odvoz otpada bit će skuplji jer je gradska uprava nesposobna'

MOST-ovci su povodom najave ponovnog poskupljenja odvoza otpada u Zagrebu, upozorili na neprihvatljiv izostanak gradnje sustava kružnog gospodarenja otpadom prozivajući gradsku upravu za nesposobnost..
Vidi originalni članak

 - Grad Zagreb ne gradi kružni sustav gospodarenja otpadom, ne gradi potrebnu infrastrukturu kao što su sortirnice, već se odlučio za čudan i neorganiziran pristup odvojenog prikupljanja otpada u kojem se stvaraju novi troškovi bez ekonomska koristi -  istaknuo je na konferenciji za novinare Slaven Dobrović, bivši ministar zaštite okoliša i saborski zastupnik Mosta.

Kako je naveo, sustav odvojenog prikupljanja bez sortirnica je nepotpun i neracionalan a nejasno je i zašto nema hitne izgradnje ekološke infrastrukture ako je planom gospodarenja otpadom iz 2017. osigurao 100 milijuna kuna upravo za tu namjenu.

'Cijene za odvoz otpada mogle porasti za 100 i više posto'

 - Njeguje se centralistički pristup, izgradnja centra za gospodarenje otpadom u Resniku, zbog čega je jasno da slijedi cjenovni udar na građane Zagreba - ustvrdio je Dobrović predviđajući kako bi cijene za odvoz otpada mogle porasti za 100 i više posto.

Upozorio je također na tehnološku nedisciplinu na kompostištu Jakuševac zbog čega nastaju neugodni mirisi, te postupke reciklažnih dvorišta prilikom kojih se uporabna i reciklabilna vrijednost glomaznog otpada uništava.

 -Zagreb će ostati na začelju EU-a po kvaliteti gospodarenja otpadom, ali bi mogao zasjesti na prvo mjesto po pitanju neracionalnosti sustava i visokim cijenama komunalnih usluga -  zaključio je Dobrović.

Voditelj Mostovog savjeta za financije, gospodarstvo i poduzetništvo Vedran Jerković upozorio je da pri naplati prikupljanja otpada u Zagrebu ne postoji transparentan sustav s jasnom specifikacijom. 

 - Otpad bi se morao naplaćivati isključivo po količini, a nipošto prema broju osoba u kućanstvu ili stambenoj površini - kazao je Jerković. Naveo je primjer Ljubljane gdje prosječan iznos računa za kućanstva iznosi osam eura, te primjer Maribora gdje jedna četveročlana obitelj ima na raspolaganju čak pet različitih spremnika i odvoz plaća 12 eura s PDV-om.

Gdje odlazi novac koji se uzima građanima putem najvećeg prireza u Hrvatskoj i visokih cijena komunalnih usluga?, upitao je saborski zastupnik Mosta Marko Sladoljev.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • najiram 10 23.01.2019.

    a zakaj kupujete v trgovinama otpada...hupujte u povratnoj ambalaži...robu upakiranu u otpad ostavite proizvožaćima...nema otpada pelene nazoj perite...ne da ste usrali celu hrvatsko otpadom od dece...otpad naplačivati po kili...pa oni koji ga proizvode nek i platido za zbrinjavanje...ljudi koji su ekološki osviješteni kupuju sve u povratnoj ambalaži...

  • Rollan Rollan 22.01.2019.

    Pa treba tu uhljebničku bagru nahraniti. Toliko rodjaka, kumova, stričeva i netjaka, redom dotepenaca - pa to ne bi niti sam bog mogao namiriti.....Banda bi htjela da sami sortiramo, recikliramo, odvozimo i odlažemo otpad, a da oni samo šalju uplatnice. i dijele pozamašne plaće.

  • truckjimy 22.01.2019.

    pa kad je obećanović obećao krivim ljudima da buju pržili otpad

Komentiraj...
Vidi sve komentare