Odvjetnica Nika Pinter koja je branila generala Slobodana Praljka dobila je poziv dan nakon njegova samoubojstva te doznala da je ostavio pismo za nju.
- Nemam apsolutno nikakve predodžbe što u tom pismu piše i ne znam ništa o tome. Da postoji poruka doznala sam od službenih istražnih organa koji su mi to javili rekli su da ga mogu dobiti kad istraga bude gotova - potvrdila je Nika Pinter.
Još nema naznaka kada će to biti jer istraga treba utvrditi kako je i od koga Praljak dobio otrov. Navodno je u ćeliji imao više bočica s lijekovima zbog svog zdravstvenog stanja, no za sada istražitelji nisu uspjeli utvrditi je li u njima držao otrov. Nizozemsko državno odvjetništvo u petak je objavilo da su završili s obdukcijom tijela Slobodana Praljka.
Prema preliminarnim rezultatima toksikoloških ispitivanja u Praljkovoj krvi zabilježena je koncentracija cijankalija što je rezultiralo zatajenjem srca. Obdukciju su promatrala dva hrvatska stručnjaka, no nisu objavili njihova imena. Postupak je proveden u medicinskom institutu u Rijswijku pored Den Haaga, jednom od vodećih radiobioloških laboratorija u svijetu.
- Kalijev cijanid tj. cijankalij je sol otopljena u vodi. Riječ je o vrlo opasnom otrovu gdje već i mala količina može usmrtiti čovjeka. Za konzumenta je to vrlo neugodna smrt. Od usta do želuca sve vas peče, javljaju se mučnina, snažni grčevi po cijelom tijelu i tahikardija. Dolazi do naglog pada tlaka, žrtva pada u komu i prestaje disati. Sve to odigrava se u roku od najviše nekoliko minuta - objašnjava zagrebački toksikolog Zdravko Kovačić koji ističe kako takav otrov nije dostupan bilo kome, a koriste ga u laboratorijima te u zlatarskim radnjama.
Među prvim simptomima trovanja je izrazito crvenilo kože jer otrov izravno kroz krvotok ulazi u sve stanice organizma. U stanicama pokreće mehanizme koji blokiraju stanično disanje. Stanice zbog nedostatka kisika odumiru i srce se zaustavlja.
U medijima su se pojavile sumnje oko trenutka smrti generala Praljka te pojedinci tvrde da je preminuo još u sudnici. Glasnogovornik Haaškog suda Nenad Golčevski demantirao je te kalkulacije, no potvrdio je da će pored službene istrage koju pokreću nizozemski istražitelji i Haaški sud pokrenuti vlastitu, neovisnu istragu.
- Tribunal je o smrti obaviješten u 14.25 tog dana, već daleko iza vremena kad je Praljak prebačen u haašku bolnicu – tvrdi Golčevski.
Žalbeno vijeće ICTY-ja u srijedu je u Haagu izricalo žalbenu presudu u predmetu bosanskohercegovačkoj šestorici. Nakon što je žalbeno vijeće potvrdilo Praljkovu prvostupanjsku kaznu od 20 godina zatvora on im je kazao: “General Praljak nije ratni zločinac i s prijezirom odbacujem vašu presudu” i popio sadržaj iz bočice.