Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan ponudio je ostavku ukoliko se dokaže da su točne optužbe po kojima Turska kupuje naftu od skupine Islamska država (ISIL), javlja Al Jazeera Balkans.
- Turska nije toliko nepoštena da bi mogla kupovati naftu od terorista. Ukoliko budu pronađeni dokazi o nečemu takvom, neka ih oni koji dođu do njih i predstave - rekao je Erdogan.
Turska je prošlog utorka iznad tursko-sirijske granice oborila ruski vojni avion, navodeći da je povrijedio turski zračni prostor, što je službena Moskva negirala.
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je u međuvremenu Ankaru da je oborila ruski avion kako bi zaštitila isporuke nafte koju ISIL šalje u Tursku.
- Imamo svaki razlog vjerovati da je odluka o obaranju našeg aviona donesena sa željom zaštite trase isporuke nafte prema turskom teritoriju - rekao je Putin na konferenciji za novinare u Parizu.
- Nedavno smo imali dodatne izvještaje koji potvrđuju da se nafta s teritorija koji kontrolira ISIL isporučuje Turskoj u velikim količinama - naveo je Putin.
Napetost između Moskve i Ankare ozbiljno dovodi u pitanje prijedlog francuskog predsjednika Francoisa Hollandea o stvaranju jedinstvene koalicije u Siriji protiv IS-a.
- Uvijek ćemo se zauzimati za prijedlog o širokoj koaliciji, ali u tome nećemo uspjeti sve dok se neki u ostvarenju svojih kratkoročnih političkih interesa koriste terorističkim skupinama, ocijenio je u ponedjeljak ruski predsjednik koji se u četvrtak u Moskvi sastao s Hollandeom.
Američki predsjednik Barack Obama pozvao je na pariškoj konferenciji na "smirivanje stanja" između Moskve i Ankare u prigodi susreta s ruskim predsjednikom iza zatvorenih vrata, rekao je visoki dužnosnik Bijele kuće.
I UN-ov glavni tajnik je pozvao na smirivanje, istaknuvši da je zaštita zračnog prostora "suvereno pravo Turske".