Sud u BiH odlučio je kako su ispunjeni svi pravni uvjeti da se vukovarskog branitelja Tihomira Purdu (41) izruči pravosudnim organima Republike Srbije.
Kosor: Odluka nije konačna
Tihomir Purda žrtva je montiranog procesa Miloševićevog režima, ustvrdila je premijerka Jadranka Kosor. Ustvrdila je da odluka suda BiH, o izručenju vukovarskog branitelja Srbiji, nije konačna.
- Uvjerena sam da će srbijansko tužiteljstvo, nakon što sasluša Purdu imati prilike doći do relevantnih činjenica. Prva od njih je da je iskaz koji je dao Tihomir Purda dan u neljudskim uvjetima, da je iskaz bio iznuđen tijekom zatočeništva u srbijanskim logorima, gdje je Purda mučen i ponižen, te da je tada uništeno i poniženo njegovo ljudsko dostojanstvo, zdravlje i sloboda - govorila je s knedlom u grlu Jadranka Kosor.
Uvjerena je i da će sve neovisne institucije učiniti sve da nas prestanu opterećivati posljedice Miloševićevog režima, čiji je rušilački stroj nasrnuo na Hrvatsku i BiH.
- To je važno zbog budućnosti, trajnog mira i stabilnosti. Iznimno je važno da svi uzmu u obzir činjenicu i da o njoj vode računa, da je Purda nevin - rekla je Kosor.
Najavila je da će Vlada i dalje činiti sve što može da zaštiti ljudska prava Tihomira Purde. Zbog ovog slučaja pismeno je zatražila sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost, a očekuje da će se sjednica vrlo brzo i održati. Pitanja premijerki o ovoj temi nisu se mogla postaviti.
Može se žaliti u roku tri dana
Odluku o izručenju potvrdili su nam iz Suda BiH. Kažu kako je na to dozvoljena žalba u roku tri dana, a u istom roku, nakon primitka žalbe, treba se sastati i Žalbeno vijeće.
Purdin odvjetnik Josip Muselimović kazao je za tportal kako se nada da će drugostupanjsko vijeće svestranije razmotriti stanje spisa i utvrditi da ne postoje osnovane sumnje u ratni zločin. Istaknuo je kako smatra da rješenje prvostupanjskog vijeća nije pravno održivo.
- Nije logično da je Sudsko vijeće zasjedalo prije nego što je Tihomir Purda saslušan, posebno jer to vijeće nije bilo vezano nikakvim rokom za donošenje odluke o izručenju - rekao je Muselimović.
Sud BiH, odlučujući od zahtjevu, nije ocjenjivao dokaze koji upućuju na Purdinu krivnju već samo ispunjenje pretpostavki koje su zakonodavstvom BiH i međunarodnim pravnim normama propisane da bi čovjeka moglo izručiti nekoj državi. Glasnogovornica Suda Selma Hadžić objasnila je za HTV da je sud procijenio kako Srbija ne traži Purdu zbog njegove rasne ili etničke pripadnosti, kao i da je kazneno djelo koje mu se stavlja na teret kažnjivo i po bosanskohercegovačkim zakonima.
Konačnu odluku donosi ministar pravosuđa BiH
Konačnu odluku o eventualnom izručenju donijet će ministarstvo pravde BiH, odnosno ministar Bariša Čolak koji odlučuje hoće li će potpisati izručenje ili ne.
Podsjetimo, Tihomira Purdu uhitili su u BiH 5. siječnja na temelju tjeralice srbijanskog pravosuđa koja ga tereti za ratni zločin u Vukovaru. Od tada je u pritvoru.
Slobodanka Purda: Ako ga izruče Srbiji, oboljet će
Purdina supruga Slobodanka je pitala političare da li vide kakvo zlo čine čovjeku koji uopće nije kriv. Rekla je i kako je razočarana i ljuta, piše Dnevnik.hr. Naglasila je kako se boji da će njezin muž, ako ga izruče Srbiji psihički oboljeti. Purdina supruga je trudna i u lipnju bi trebala roditi kćer.
Bošnjaković: Purda može tražiti međunarodnu pomoć
Hrvatski ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković kazao je kako bi u četvrtak trebali biti saslušani Danko Maslov i Petar Janjić, nakon čega će srbijansko pravosuđe imati uvid u sve činjenice vezane za slučaj Purda.
- Purda nakon objave odluke ima pravo tražiti pravnu zaštitu od Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu - izjavio je Bošnjaković.
Odluku BiH suda komentirao je i predsjednik Hvidre Josip Đakić (HDZ). Rekao je kako je sada očito da Srbija i BiH nemaju pravni sustav temeljen na pravu i pravdi.
Kotromanović: To se ozbiljnoj državi ne bi dogodilo
Odluka da se vukovarskog branitelja Tihomira Purdu izruči Srbiji za Antu Kotromanovića (SDP) je katastrofalna.
- To je apsolutni nemar i izdaja hrvatskog građanina i branitelja Tihomira Purde. Žao mi je što smo se doveli u situaciju da nevinog čovjeka izručimo, iako su naše institucije utvrdile da nije kriv za ono što mu se stavlja na teret - kazao je. Smatra da su za slučaj Purda krivi svi te napominje da se takvo što ozbiljnoj državi ne smije dogoditi.
Hebrang: Mogli smo ovo davno spriječiti
Andrija Hebrang (HDZ) odluku suda nije želio komentirati, jer je to autonomna pravosudna odluka. No,tvrdi:
- Kao država mogli smo ovo spriječiti. Mislim da je na razini predsjednika Hrvatske i Srbije taj problem trebao biti riješen davno - rekao je.
Dinko Burić: Odluka suda BiH je sramotna i tragična
Dinko Burić (HDSSB) smatra da je odluka suda BiH tragična i sramotna za sve branitelje, ali i državu. Ističe da Vlada provodi poslušničku politiku prema EU, dodvornička prema Srbiji i izdajničku prema braniteljima i Domovinskom ratu.
Pusić: Slučaj se trebao riješiti još 2007.
Za Vesnu Pusić (HNS) odluka suda samo je pokazatelj koliko ozbiljne posljedice može imati nefunkcioniranje hrvatskih institucija.
- U ovom slučaju moglo se i trebalo postupiti u najmanju ruku 2007. godine i taj cijeli slučaj procesuirati pred hrvatskim institucijama. To bi onda bilo davno razriješeno i ljudi koji su na srbijanskim tjeralicama znali bi u kojem su statusu - rekla je Pusić.
Darinko Kosor: Tražimo ostavku Vlade
Ako dođe do izručenja Purde Srbiji, bit će jasno da je napravljen niz propusta od strane Vlade i tražimo od Vlade neopozivu ostavku iz moralnih razloga, rekao je Darinko Kosor (HSLS). Neprihvatljivo mi je da se izručuje mučenik srbijanskih logora, a da se ne procesuiraju organizatori i izvršitelji u tim logorima.
Antičević Marinović: Najviše boli što je Purda žrtva nebrige hrvatske vlasti
Saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović (SDP) je u vijestima 24sata TV-a kako najviše boli što je branitelj Tihomir Purda žrtva nemara, nebrige i nepostupanja hrvatskih vlasti. Antičević Marinović rekla je i kako je Vlada morala postupati po Zakonu o međunarodnoj pomoći u kaznenim stvarima. Prema njemu je morala odbiti zahtjev o izručenju Purde i to još 2007. godine pa vidjeti za što Srbija točno Purdu traži i kako se taj slučaj može riješiti. Ovako je pokazala kako ne vodi računa o svojim državljanima, pa čak niti o braniteljima iako tvrdi da se o njima najviše brine.
Dečak: Vlada je odgovorna za slučaj Purda
Đuro Dečak, predsjednik Udruge hrvatskih veterana i dragovoljaca Domovinskog rata, rekao je kako je za Purdino izručenje kriva Vlada koja je imala tri godine vremena da riješi to pitanje. Misli i kako Vlada treba povući hrvatskog veleposlanika iz Beograda i predati prosvjetnu notu Veleposlanstvu Republike Srbije.