Čelnici država članica EU-a obvezali su se u petak na dvodnevnom samitu u Versaillesu, kojim je dominirala tema ruske agresije na Ukrajinu, da će raditi na jačanju sigurnosti, suverenosti, obrambenih sposobnosti i rješavanju ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima do 2027. godine
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je na konferenciji za novinare da bi Europska unija trebala prestati koristiti ruska fosilna goriva do 2027. te da će sredinom svibnja Komisija predstaviti plan za postupno smanjenje ovisnosti o ruskim energentima. Najavila je i prijedloge za rješavanje problema rasta cijena hrane.
Čelnici su na samitu dogovorili Versajsku izjavu u kojoj se obvezuju da će raditi na jačanju europske suverenosti i obrambenih sposobnosti. Obećali su nastavak političke, materijalne i humanitarne potpore Ukrajini i pomoć u obnovi nakon završetka ruske agresije. Također su najavili četvrti paket sankcija protiv Rusije.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel je rekao da će Versajska deklaracija ući u anale Europske unije jer ona predstavlja strateški plan jačanja njezina suvereniteta. “Ruska agresija predstavlja tektonsku promjenu u europskoj povijesti”, kaže se u Versajskoj izjavi. Ta tektonska promjena otkrila je i neke slabosti EU-a, poput velike ovisnosti o ruskoj energiji, i sada čelnici država izražavaju spremnost da to otklone.
“Suočeni s rastućom nestabilnošću, strateškim natjecanjem i sigurnosnim prijetnjama, odlučili smo preuzeti više odgovornosti za našu sigurnost i poduzeti daljnje odlučne korake prema izgradnji europske suverenosti, smanjenju naše ovisnosti i osmišljavanju novog modela rasta i investicija za 2030. godinu”, kaže se u izjavi.
Michel je rekao da će EU po pitanju energije u narednom razdoblju raditi na tri područja: rastu cijena i njihovu utjecaju na obitelji i gospodarstvo, smanjenju ovisnosti, posebice o Rusiji, te na pripremi plana za sljedeću zimu. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je po pitanju četvrtog paketa sankcija “sve ne stolu, nema tabua”, te da se ne isključuje ni zabrana uvoza ruskog plina niti isključenje ključnih ruskih banaka Sberbank i Gazprombank iz međunarodnog sustava razmjene financijskih podataka SWIFT.
Versajskom deklaracijom čelnici su se obvezali na jačanje suvereniteta u energetskom, obrambenom i gospodarskom području. “Suverenitet znači da možemo birati partnere o kojima ne ovisimo”, rekao je Macron. Cilj smanjenja ovisnosti o ruskoj energiji može se postići diversifikacijom dobavnih pravca, uključujući i ukapljeni plin, ubrzanjem razvoja obnovljivih izvora energije i poboljšanjem povezanosti energetskih mreža u Uniji, kaže se u izjavi.
Čelnici su najavili i povećanje izdvajanja za obranu u svojim proračunima. U Versajskoj deklaraciji navode da će raditi i na jačanju gospodarske baze, kako bi gospodarstvo postalo otpornije, konkurentnije i spremno za zelenu i digitalnu tranziciju, a da pritom nitko ne bude zapostavljen.
U tom smislu, ističu da će kroz strateška partnerstva osigurati kritične sirovine, diversificirati dobavne lance za poluvodiče i razvijati kapacitete za proizvodnju čipova s ciljem da se do 2030. dosegne udio od 20 posto u svjetskoj proizvodnji čipova. Što se tiče ukrajinskog zahtjeva za ubrzanim primanjem u članstvo u EU-u, u izjavi se pozdravljaju europske težnje Ukrajine, ali bez konkretnih obećanja.
“Vijeće je pozvalo Komisiju da izradi mišljenje o tom zahtjevu. Dok čekamo na to, mi ćemo bez odlaganja jačati naše veze i produbljivati naše partnerstvo”, kaže se u izjavi. Neformalni samit je održan u Versajskom dvorcu, gdje 1919. godine potpisan mirovni sporazum kojim je formalno završen Prvi svjetski rat, ali i koji se smatra i jednim od razloga za izbijanje Drugog svjetskog rata.
>>>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti ovdje<<<