Španjolska razmatra uvođenje karantene za putnike iz Ujedinjenog Kraljevstva kada za tjedan dana otvori svoje granice, što bi bio odgovor na sličnu mjeru koju je za njene državljane uveo London prošli tjedan, rekla je u utorak španjolska ministrica vanjskih poslova Arancha González.
- Razgovarat ćemo s Ujedinjenim Kraljevstvom kako bismo vidjeli trebamo li uvesti recipročnu mjeru budući da oni imaju mjere različite od onih u Europskoj uniji - izjavila je u razgovoru za britansku televiziju BBC.
Britanski ministar financija Rishi Sunak rekao je u nedjelju za Sky News da je karantena jedna od mjera koje će ponovno razmotriti njegova vlada, te da bi mogli biti uvedeni posebni putnički koridori s nekim zemljama.
Ujedinjeno Kraljevstvo s 41.000 preminulih od korona virusa i Španjolska s više od 27.000 među najpogođenijim su zemljama u Europi
Obje, zajedno s ostalim europskim državama, ublažavaju mjere uvedene u cilju suzbijanja pandemije. U Španjolskoj su granice zatvorene od 14. ožujka kada je proglašeno izvanredno stanje pa od tada u zemlju smiju ulaziti samo prekogranični radnici, vozači kamiona, medicinsko i zrakoplovno osoblje, te osobe s potvrdom o nužnosti hitnog ulaska.
Vlada u Madridu je najavila za 21. lipnja otvaranje granica putnicima iz Europske unije, te oni prilikom stupanja na španjolsko tlo ne bi trebali biti u 14 dana dugoj karanteni kao što je trenutno slučaj za one rijetke putnike iz inozemstva.
Španjolska vlada je posljednjih tjedana izazvala konfuziju jer je prvotno najavila otvaranje granica 1. srpnja.
U ponedjeljak je dopustila turistima iz Njemačke dolazak na Balearske otoke, pa je prvi avion sa 180 njemačkih turista sletio u Palma de Mallorcu. Putnici nisu morali odlaziti u karantenu, a to neće morati niti oni iz preostalih šest zrakoplova koji se ovaj tjedan očekuju iz Njemačke.
Balearski otoci – Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera i Cabrera – su zasad jedina mjesta gdje je dopušten dolazak stranim turistima.
Otoci su tražili od vlade u Madridu otvaranje tog putničkog koridora kako bi se spasilo posrnulo lokalno gospodarstvo.
Nijemci, Britanci i Francuzi su tradicionalno najbrojniji gosti u Španjolskoj koju je lani posjetilo više od 80 milijuna turista, što joj je bila rekordna godina.
Plaže su sada puste, a hoteli nakon tri mjeseca otključavaju svoja vrata nadajući se prvim gostima. Tisuće otpuštenih radnika također iščekuju povratak na radna mjesta. Turizam sudjeluje s 12 posto u španjolskom BDP-u pa sadašnja situacija nanosi štetu tamošnjem gospodarstvu.