Saborski Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku ponovio je javni poziv za imenovanje pet članova Povjerenstva koje će odlučivati u slučajevima kad podnositelj pritužbe ne bude zadovoljan odgovorom koji dobije od Ministarstva rada i socijalne politike.
Na prvi javni poziv, objavljen početkom travnja, nije se javio dovoljan broj kandidata koji ispunjavaju propisane uvjete, pa je Odbor taj poziv poništio i raspisao novi, a kandidature su moguće do kraja svibnja.
U Povjerenstvo se bira pet predstavnika građana, na mandat od četiri godine, a predlažu ih organizacije civilnog društva ili se mogu javiti osobno.
To može biti osoba koja je hrvatski državljanin, nije osuđena ili se protiv nje ne vodi kazneni postupak za kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, nije osuđena ili se protiv nje ne vodi postupak za prekršaj s obilježjem nasilja ili za teži prekršaj za koji je propisana kazna zatvora te da u obitelji nema izrečenu mjeru za zaštitu prava i dobrobiti djeteta.
Kao poseban uvjet traži se da to bude osoba koje uživa profesionalni i osobni ugled u javnosti i ima najmanje pet godina iskustva u području obiteljskopravne zaštite, rada sa žrtvama nasilja u obitelji ili u području socijalne skrbi.
Za članove Povjerenstva provodi se postupak temeljne sigurnosne provjere.
Imenuje ih i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Odbora, imaju pravo na naknadu, a jednom godišnje Povjerenstvo izvještava Sabor o svom radu.
Korisnik sustava socijalne skrbi koji nije zadovoljan radom zaposlenika u tom sustavu može se pritužiti ravnatelju ustanove u kojoj zaposlenik radi.
Ne bude li zadovoljan njegovim odgovorom i mjerama koje je poduzeo, ima pravo podnijeti pritužbu Ministarstvu.
Ne zadovolji li ga ni odgovor Ministarstva, o osnovanosti pritužbe podnositelja odlučuje peteročlano Povjerenstvo.