U posljednjih pet generacija predškolaca u Hrvatskoj čak 15.881 dijete nije cijepljeno protiv ospica, rubele i zaušnjaka. Drugim riječima, od 2012. do 2017. protiv ospica, rubele i zaušnjaka u nas nije cijepljeno oko osam posto predškolske djece. Lani je tako najviše necijepljene djece bilo u Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
- Strah od cijepljenja je neopravdan. Uvijek ima necijepljene djece i broj takve djece iz godine u godinu raste. Razlog tome je što u društvu vlada opće nepovjerenje u cjepiva te prevladava stav da ono nije potrebno. Ljudi se boje jer svašta o tome čitaju na internetu, a zaboravljaju da tamo ima i puno neistina. Mnogi zaboravljaju kako smo ista cjepiva koristili i prije te da od njih nitko nije umirao niti su se tako često razvijale bolesti o kojima se danas naveliko piše - kazao nam je Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti.
Međutim, objašnjava i kako je zapravo onih koji apsolutno odbijaju cijepiti djecu malo te da ima puno više onih koji to samo odgađaju.
- Problem nastaje kad se to predugo odgađa, primjerice po dvije, tri ili četiri godine. Mališane je najbolje cijepiti odmah nakon prvog rođendana. Prije toga ne jer djeca tad još u sebi nose protutijela koja su naslijedila od majke. Cjepivo je tad nedjelotvorno. Međutim, nakon prve godine života to prestaje i tad je najbolje cijepiti djecu kako bi što kraće bila nezaštićena - uvjerava Kaić.
U Hrvatskoj zakonom propisana kazna za necijepljenje djece iznosi 2000 kuna. No da bi netko bio novčano kažnjen, roditelje koji odbijaju cijepiti djecu prvo treba prijaviti sanitarnoj inspekciji.
- Inspekcija tad pokreće prekršajni postupak, a potom roditelji mogu biti ili oslobođeni kazne ili pak mogu proći s opomenom, kazna se može umanjiti ili u nekim slučajevima mogu platiti i baš onu koja je propisana zakonom - objasnio je cijeli postupak Bernard Kaić.
Usporedbe radi, kazna za necijepljenje djece u Njemačkoj iznosi gotovo 18.000 kuna.