To je to što me zanima!

Odbačeno voće: ‘Ovakve sitne mandarine nitko neće otkupiti’

Miro iz Opuzena žali se da ne može pokriti ni dnevnice za berače mandarina te otkriva istinu odbačenom voću. Zbog silnih sitnih mandarina izvjesno je da će tone propasti
Vidi originalni članak

Mi ne spavamo već mjesec dana od brige za mandarine, a onda dođe netko i kaže da ih bacamo. Ove su godine prerodile, ali ih ima puno sitnih koje ne vrijede gotovo ništa u otkupu i ne uspijevamo sve pobrati.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

One bačene su bile trule, napale su ih španjolske muhe i puževi. One su odbačene i zatrpane zemljom jer su nam tako preporučili stručnjaci, počinje priču Miro Vidović (64) iz Opuzen koji ima nasade mandarina na oko hektar i pol polja.

Kaže kako bolja klasa mandarine stoji 2,10 kuna za kilogram, a nižim klasama cijena je znatno niža, nikakva:
- Otkupljivač mi svake godine da akontaciju kako bih mogao platiti berače i nakon berbe ja im taj novac moram vratiti. S obzirom na količinu tih sitnih, neće se puno zaraditi. Trgovci baš i ne žele te sitne - priča Miro.

Imamo više, a manje zaradimo

- A i pitanje je hoćemo li ih uspjeti pobrati jer mi najviše ovisimo o vremenskim prilikama. Sad je još i praznik, pa neka bude nešto kiše i gotovi smo. Svake godine bih pristojno živio od berbe, a ove godine teško da ću se skrpati. Znao sam imati manje mandarina i zaraditi pet puta više. Još mogu biti sretan što dobijem tu akontaciju. Kako je tek onima kojima otkupljivači ne izlaze tako ususret – objašnjava nam ovogodišnje probleme neretvanskih voćara. Dnevnica za berače je 200 kuna, kojih Vidović zapošljava deset, a te sitne koje uberu na dan ne pokrivaju tu dnevnicu. Kaže kako su ih najviše dotukle sankcije koje je Europska unija izrekla Rusiji, na čije su tržište nekada plasirali mandarine. Sada većina voća odlazi u zemlje u susjedstvu, od Slovenije, BiH, Srbije, Makedonije te nešto u Poljsku i Litvu. 


Doniraju mandarine

- To što govore da smo škrti, ma kako mogu to govoriti. Koliko se samo mandarina donira. Pa ja sam još u vrijeme rata, taman prije nego je pao Vukovar išao u Slavoniju s dva vagona mandarina za Vukovarce. Mogao sam glavu izgubiti, ali sam želio da ljudi tamo osjete da smo uz njih. Dan prije pada Vukovara stigao sam do Đakova i tamo smo podijelili voće – kazuje nam Vidović dodajući da oni svake godine doniraju mandarine potrebitima, svakome tko pita. 
- I onda dođu te ekologinje i snebivaju se, a nemaju pojma što govore. Ta stanovita gospođa, koju tu neću imenovati, a koja je slikala bačene mandarine se sutradan ispričala ali nije u redu da se plasira nešto o čemu očito ne zna – poručuje Vidović kaže da je bio pozvao i ekologe da dođu brati mandarine, koliko god mogu, ali mu se nitko nije javio.

Voće propada zbog nametnika

Zbog silnih sitnih mandarina izvjesno je da će tone propasti zbog nametnika, istruliti i otpasti.

- Ne možemo se osloniti na državu - kaže Miro.

Odbačene mandarine na Facebooku izazvale zgražanje

Fotografiju odbačenih mandarina prvu je objavila Ana Musa, ekološka aktivistica i nezavisna vijećnica u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Tada je u objavi na društvenoj mreži navela kako su za odbačeno voće krivi otkupljivači, a ne proizvođači. Musa je ustvrdila kako ovakvim odlaganjem otkupljivači izbjegavaju zakon.

Idi na 24sata

Komentari 115

  • pcelar4 01.11.2016.

    To su sve čari posla.nazalost..nekad je urod dobar nekad ne

  • liliana 01.11.2016.

    Pa poklanjajte za ime Božje.

  • posavina1954 01.11.2016.

    Krupnije mandarine su ljepse za gledati, a sitnije ljepse za jesti, ove bacene su mozda imale drugi problem.

Komentiraj...
Vidi sve komentare