Kineski znanstvenici objavili su analizu uzoraka uzetih prije više od tri godine s tržnice u Wuhanu koje su povezane s epidemijom covida-19. Tržnica plodova mora i divljih životinja Huanan bila je u središtu potrage za porijeklom koronavirusa, no ovo je prva recenzirana studija bioloških dokaza prikupljenih 2020. godine, javlja BBC.
Povezivanje virusa sa životinjama koje se prodaju na tržnicama otvara nove smjerove istraživanja i nastanka pandemije. Studija je pokazala da su brisevi koji su bili pozitivni na virus sadržavali genetski materijal divljih životinja. Rad kineskih istraživača pokazao je da su neki uzorci - prikupljeni s područja gdje su se prodavale divlje životinje - bili pozitivni na virus.
Druga teorija pretpostavlja da je virus slučajno iscurio iz laboratorija u Wuhanu.
Teorija o curenju virusa iz laboratorija dobiva sve više pobornika u američkim vladinim institucijama, a kineska vlada to negira.
Mnoge američke službe i agencije istraživale su ovaj misterij i donijele različite zaključke, ali 1. ožujka direktor FBI-a optužio je Peking da čini sve što je u njegovoj moći da pokuša osujetiti i zamagliti istinu.
- Najvažnije je da je ovaj vrlo važan skup podataka sada objavljen i dostupan drugima za istraživanje - rekao je profesor David Robertson sa Sveučilišta u Glasgowu.
- Važan je čitav skup dokaza. Kada ovo povežemo s činjenicom da su rani slučajevi covida-19 u Wuhanu povezani s tržnicom, imamo snažan dokaz da je ovdje došlo do prijenosa sa životinje na tržnici - nastavio je.
Maria Van Kerkhove iz WHO-a, tehnička voditeljica za covid-19, rekla je da najnovije kineske informacije nude neke "naznake" o podrijetlu, ali ne i odgovore. Rekla je da WHO radi sa znanstvenicima kako bi saznali više o najranijim slučajevima iz 2019., kao što je mjesto gdje se nalaze zaraženi.
Dodala je da WHO još uvijek ne zna jesu li u Kini provedena sva potrebna istraživanja.