Ovo je poziv na otrežnjenje. Čitanje knjige oduzet će vam više od 30-ak minuta, a točno bi toliko prošlo između lansiranja interkontinentalnog balističkog projektila s nuklearnim oružjem u Sjevernoj Koreji i njegove detonacije na Pentagon. Američki odgovor i sve nakon toga ugasilo bi civilizaciju u dva sata, piše novinar Washington Posta o knjizi povjesničarke i novinarke Annie Jacobsen 'Nuklearni rat: Scenarij', u kojoj se autorica bavi opasnostima eskalacije nuklearnog sukoba.
Satelit detektira napad nakon nekoliko desetinka sekundi
Za pisanje knjige koristila je desetine intervjua i stotine dokumentata, od kojih su neki deklasificirani. U trenucima dok Sjeverna Koreja testira balističke projektile, Vladimir Putin najavljuje vježbe taktičkog nuklearnog naoružanja, a jačaju napetosti na Bliskom Istoku gdje su se nedavno sukobili Iran i Izrael, povjesničarka Annie Jacobsen analizira što bi se dogodilo da zarate Sjeverna Koreja i Amerika i kako bi se civilizacija u slučaju eskalacije nuklearnog sukoba raspala u trenu.
U njezinom scenariju u kojem analizira potencijalni svjetski nuklearni sukob u prve 72 minute, Sjeverna Koreja napada SAD. Nekoliko desetinki sekunde nakon lansiranja, američki satelit veličine autobusa detektira oblak projektila. Šest sekundi kasnije računala u zapovjednom centru ispod Pentagona detektiraju da projektili idu na Pentagon. Samo 24 sekunde kasnije računala u vojnom komplesku u planinama u Coloradu označavaju upozorenje za nuklearno lansiranje.
Američki predsjednik ima šest minuta za odluku i odlučuje uzvratiti lansiranjem nuklearnih projektila na sjevernokorejske mete. U scenariju Annie Jacobsen, projektili moraju preletjeti Rusiju koja pretpostavlja da su oni meta. Odmah šalju odgovor i uzvraćaju Americi dok 72 minute kasnije tri države s nukelarnim naoružanjem ne pobiju milijarde ljudi. Ostatak zemlje bi godinama nakon toga gladovao na zatrovanoj planeti gdje bi prašina od nuklearnih napada i radijacija blokirale Sunce, a biljke bi uvenule.
Šest minuta za odluku
Neki stručnjaci kritizirali su neke od pretpostavki u ovom scenariju. Nije jasno zašto bi SAD riskirao gađanjem Sjeverne Koreje projektilima koji idu preko ruskog teritorija kad imaju podmornice s kojih mogu lansirati balističke projektile u Pacifiku.
Isto tako nije jasno zašto bi Sjeverna Koreja napala s dva projektila, a SAD odgovorio s 82 projektila? Ona odgovara da je povezala scenarij iz javno dostupnih izjava, razgovora sa stručnjacima i dokumentima, a napad s 82 projektila temelji na riječima generala i bivšeg šefa Strateškog zapovjedništva SAD-a koji je rekao da će Amerika uzvratiti istom mjerom onome tko je napadne nuklearnim oružjem, a citirala je i pokojnog Brusa Blaira, znanstvenika i jednog od najvećih svjetskih stručnjaka za nuklearno naoružanje, koji je u monografiji napisao:
'Daleko je vjerojatnije da će Amerika, ako Sjeverna Koreja pogodi jednim nuklearnim projektilom, vratiti natrag 82 rakete...'
Problematizirali su i podatak da bi američki predsjednik, nakon što su uočeni nuklearni projektili kako lete prema SAD-u, imao 6 minuta za odgovor.
- Neki spominju 15 minuta, drugi 10... Ima li predsjednik šest minuta? Pogledajte predsjednika Reagana koji je tih šest minuta spomenuo u svojim memoarima i one su jedan od jedinstvenih izvora u kojima predsjednik SAD-a spominje taj rok kao sulud. Nitko mi nije dao indikacije da se to promijenilo u zadnjih 40 godina - rekla je autorica.