Čelnici policija Hrvatske, Austrije, Slovenije, Srbije i Makedonije dogovorili u četvrtak na sastanku u Zagrebu da će od danas raditi zajedničku profilaciju i registraciju izbjeglica na makedonsko-grčkoj granici.
Profilacija podrazumijeva kontrolu i intervju s migrantima kako bi se utvrdilo da li dolaze iz ratom pogođenog područja. Nova profilacija stupa na snagu u četvrtak.
POGLEDAJTE VIDEO: Dogovor ravnatelja policije Makedonije, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Austrije o daljnjoj kontroli izbjegličke rute
Dogovorili su također da će se organizirano prevoziti izbjeglice od Gevgelije na makedonskoj granici do Austrije, i to svaka zemlja na ruti u svom aranžmanu.
Prema zajedničkom zaključku koje su potpisale sve zemlje sudionice sastanka, svaka zemlja će raditi zasebne kontrole izbjeglice, a tražit će da se u taj dogovor uključe i Bugarska i Albanija jer bi u slučaju čvrstog zatvaranja grčko-makedonske granice moglo doći do pritiska na te zemlje.
Dominić: Nisu dogovorene kvote
Ravnatelj hrvatske policije Vlado Dominić rekao je da na sastanku nisu dogovorene kvote koliko će koja zemlja puštati izbjeglica. Kazao je i da prihvatni centar u Slavonskom Brodu ostaje.
Što se tiče izbjeglica koje su vratili Slovenci, oni će iz Hrvatske biti vraćeni u Srbiju i Makedoniju.
Prosvjed uoči potpisivanja izjave
Prije potpisivanja zajedničke izjave šefova policije u novom načinu profilacije izbjeglica ispred hotela Internacional u Zagrebu prosvjedovalo je desetak ljudi iz Inicijative za podršku izbjeglicama "Dobro došli".
- Neodržive politike usmjeravanja izbjeglica samo u Austriju i Njemačku sada stvaraju kontra-efekte te je zbog toga krajnje vrijeme da se sve zemlje uključe u rješavanje ove humanitarne krize i pruže podršku ljudima koji traže zaštitu. Austrija, Slovenija i Hrvatska, kao članice EU, trebaju se založiti za solidaran prihvat izbjeglica i pružanje privremene zaštite svima koji u masovnom broju dolaze iz ratom pogođenih zemalja (poput Sirije, Iraka i Afganistana), dok svima ostalima, koji zaštitu traže iz drugih razloga utemeljenih Ženveskom konvencijom, treba biti omogućen pristup procesu međunarodne zaštite - smatraju u inicijativi.