Aktualna poskupljenja tema je na koju su se osvrnulo zastupnici u slobodnim govorim na početku ovotjednog zasjedanja.
- Ova kriza s naftom nije od sada. Litra ulja koju sam donio je skuplja 100 posto nego prošle godine. Očekujem da Vlada donese mjere. Mjere su jednostavne, nisu krivi građani što u Hrvatskoj nitko ne kontrolira marže trgovcima, a država se ne želi odreći trošarina - rekao je Miro Bulj (Most) koji je u sabornicu donio litru ulja.
Predlaže Vladi da ove godine naloži HEP-u da ne isključuje struja dok traje zima.
- Ovo je opasniji problem nego covid mjere koje se na neke primjenjuju, a na druge ne - poručio je.
Koliko je Hrvatska fenomenalno mjesto za život svjedoči kako je 11. listopada najavljeno da ljudi u Glini ostaju bez toplih obroka, kazala je Mirela Ahmetović (SDP).
- Potrošnja struje je sve veća, a cijene hrane sve veće. Želim apelirati na stožer da se ovakve odluke više ne donose - poručila je.
Ahmetović nije jasno kako se topli obroci mogu ukinuti onima koji uglavnom žive od malih poljoprivrednih mirovina i koji primaju socijalnu pomoć.
- Na leđima najsiromašnijih će se prelomiti povećanje cijena. Oni za hranu nemaju - kazala je.
Podsjetila je da je u rujnu postavila pitanje ministru Tomislavu Ćoriću oko povećanja cijena pa se on smijao.
- Klaunovsko ponašanje Vlade oko povećanja cijena za građane nije komedija, ovakvo ponašanje postaje horor - ustvrdila je Ahmetović.
Upozorila je da slijedi povećanje cijene električne energije. '
- Treba uvesti preventivne vaučere za električnu energiju, interventne mjere za gospodarstvo zbog povećanja cijena energije .- rekla je.
Komentirala je i rast cijena goriva i zatražila da Vlada smanji trošarine.
- Ovolike cijene pokrenut će spiralu siromaštva i dovesti do nove gospodarske krize. Neka ne razmišlja, Vlada to može. Ako izostane reakcija Vlade, vladajući su ti koji će biti odgovorni za dodatno osiromašivanje građana. A samohvala premijera o sigurnoj Hrvatskoj ostat će utopija i laž - kazala je Ahmetović.
Marina Opačak Bilić iz novog Kluba socijaldemokrata apelirala na Vladu da reagira na inflaciju.
- Situacija je prešla granice u kojima se može samo promatrati i sada je potrebno reagirati. Sada nam je potrebno odgovorno upravljanje državom - rekla je.
Navela je kako je gorivo premašilo psihološku granicu te da je njegova cijena već 6 mjeseci veliki udar ne samo na džepove građana nego i na gospodarstvo.
- Iznos cijene goriva ne predstavlja niti polovicu od ukupne maloprodajne cijene naftnih derivata. Gotovo 60 posto čine razno razni državni nameti, od davanja za ceste i željeznice do posebnog poreza, odnosno trošarina pa do PDV-a koji se ne obračunava na osnovnu cijenu derivata nego na cijenu uvećanu za sva davanja. Naši vozači plaćaju porez na porez kao da se radi o nekom ekstra luksuznom proizvodu, a ne o osnovnoj životnoj potrebi - upozorila je Opačak Bilić.
Pozvala je Vladu na smanjenje trošarina, nameta i poreza, te pitala postoji li plan kako će se reagirati. O inflaciji je govorio i Krešo Beljak (HSS).
- Ono što se sada događa s drastičnim povećanjem cijena goriva jest prvi korak prema galopirajućoj inflaciji. Od kad je krenula pandemijska kriza poskupilo je dosta toga, i bez poskupljenja goriva. Došlo je do poskupljenja cijena u građevinskom sektoru, poskupljenja cijena stanova i nekretnina. I sve to uzrokuje inflaciju - naveo je.