Cijena nafte porasle su u petak iznad 93 dolara, potaknute nadom da će ublažene koronamjere u Kini potaknuti potrošnju koja je zasjenila strah od usporavanja gospodarstva zbog podizanja kamatnih stopa u SAD-u.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša jedan dolar nego u vrijeme s jučerašnjeg zatvaranja i iznosila je 93,38 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 1,14 dolara višoj cijeni, od 85,65 dolara.
Trgovci su ovog tjedna pozorno pratili istupe dužnosnika američke središnje banke o inflaciji i kamatnim stopama.
U borbi protiv visoke inflacije središnja banka pokušava zakočiti gospodarstvo i nastavit će podizati kratkoročnu ciljanu razinu kamatnih stopa, rekao je u četvrtak predsjednik Fedovog ureda u banke Philadelphiji Patrick Harker.
Strahovanja od posustajanja potražnje za gorivom u uvjetima slabog gospodarskog rasta ponovo su poslijepodne uzmaknula pred nadom da će Kina ublažiti stroge mjere suzbijana covida 19 i potaknuti potrošnju goriva.
Bloomberg News izvijestio je u četvrtak da Peking razmatra skraćivanje karantene za posjetitelje iz inozemstva s deset na sedam dana. Peking još nije službeno potvrdio da će to učiniti.
- Snažna reakcija tržišta (na objavu tog izvješća) korisno nam je dočarala što možemo očekivati nakon što se ukinu stroža ograničenja- rekao je analitičar PVM-a Stephen Brennock.
Kina, najveći svjetski uvoznik sirove nafte, i ove godine ustraje u strogim mjerama suzbijanja covida-19, što je uvelike opteretilo poslovne i gospodarske aktivnosti i smanjilo potražnju za gorivom.
Naftna tržišta podupire i skoro stupanje na snagu zabrane uvoza ruske nafte i derivata u EU i odluka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica o smanjenju proizvodnje od studenoga za dva milijuna barela dnevno.
U odvojenom izvješću OPEC je izvijestio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak poskupio 3,19 dolara, na 92,48 dolara.