Dan štrajka te dva dana i dvije besane noći trebale su sindikatima javnih službi i Vladi da se dogovore o sporazumu kojim se definiraju plaće zaposlenih u tom sektoru. Neslužbeno se doznaje da je netom prije ponoći premijer Ivo Sanader nazvao Banske dvore i donio konačnu odluku da se sporazum parafira, što je i učinjeno 15 minuta iza ponoći. Sindikalno članstvo će se na referendumu za 13 dana izjasniti prihvaća li sporazum. Ako ga ne prihvate, slijede ponovni pregovori s Vladom.
Sporazum predviđa da se zaposlenicima u listopadu 2010. plaća poveća šest posto ako BDP dva kvartala bude rastao prosječno dva posto. U 2011. plaće prosvjetara, zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj skrbi te kulturi vratit će se na razinu iz 2008., kada su plaće javnih službi za plaćama u gospodarstvu zaostajale samo 8 posto.
- S obzirom da su plaće javnih službenika od tada doživjele veći pad, to će vraćanje pariteta značiti veći izdatak za državni proračun - rekao je predsjednik Velikog vijeća Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić. Nakon toga će od 2012. do 2016. godine plaće u javnim službama pratiti rast plaća u zemlji, uvećano za postotak o kojem će se pregovarati svake godine, kako bi se 2016. ostvarila ciljana cijena rada - da se plaća VSS početnika u javnim službama izjednači s prosječnom plaćom u gospodarstvu. Ovaj sporazum odnosit će se i na zaposlene u državnim službama odnosno policajce, vojnike te zaposlene u ministarstvima. Parafiranjem sporazuma obustavljen je štrajk javnih službi te opozvan prosvjed zakazan za subotu samo dan prije lokalnih izbora. Iako to nije definirano sporazumom, sindikat će ubuduće biti partner u reformama. Iako u državnoj službi ima viška zaposlenih, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor rekla je da otpuštanja neće biti jer je Vlada poslodavac i odlučuje o tome ima li ili nema viška zaposlenih. Istaknula je da se u preambuli sporazuma najavljuje donošenje zakona kojim će se uskladiti plaće u lokalnoj upravi i samoupravi s plaćama u državnim i javnim službama, kao i obuzdati plaće u državnim poduzećima. Koliko je sporazum težak sindikalci kažu da nisu računali, no tvrde da neće srušiti javne financije. Prema procjenama ekonomista Željka Lovrinčevića, sporazum je težak 9 milijardi kuna. I nakon parafiranja sporazuma između sindikata i Vlade bilo je trzavica, a čelnik sindikata učitelja Zvonimir Laktašić nije bio zadovoljan "isposlovanim". Sporazumom se uređuje zadovoljavajuća cijena rada za 180 tisuća radnika u javnim službama, a njegove se odredbe pimjenjuju i na 60 tisuća državnih službenika, kažu sindikalci.
Sindikati državnih službi nisu sudjelovali u štrajku i pregovorima, budući da su već ranije potpisali sporazum s Vladom kojim su pristali na smanjenje plaća za šest posto, ali bez osiguravanja povoljnih uvjeta u kojima će im plaće rasti. Unatoč tome državni službenici će se okoristiti aktivnostima sindikata javnih službi, pa im je čelnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek na konferenciji za novinare ironično zahvalila na "adekvatnom sudjelovanju" te zaključila:
- Može se i iz kancelarije potpisati dobar sporazum -
NAJBITNIJE STAVKE SPORAZUMA
- vraćanje 6 posto plaće tek u listopadu 2010., uvjet je rast BDP-a od dva posto dva kvartala u nizu
- u 2011. plaće bi se vratile na razinu 2008., kada su plaće javnih službi za plaćama u gospodarstvu zaostajale 8 posto
- od 2012. do 2016. trebaju rasti kako bi se dosegle plaće u gospodarstvu
SPORAZUM U CIJELOSTI PROČITAJTE OVDJE