Iako se u Hrvatskoj svake godine otvori nekoliko tisuća obrta, uvijek je - i to znatno više - onih koji se istodobno zatvore. U posljednjih šest godina 50.000 ljudi, vlasnika i zaposlenika, završilo je na burzi, a aktivnih obrta je 20.000 manje. Većinom je riječ o poslovima koji su generacijama hranili cijele obitelji i uspješno poslovali i do 30 godina.
- Zbog posljedica gospodarske krize i nepovoljnog poduzetničkog okruženja, financijske nediscipline, nelojalne konkurencije onih koji rade ‘na crno’ te manjka obrtnog kapitala, mnogo se obrtnika suočilo s financijskim problemima. Morali su zatvoriti obrt. Naše gospodarstvo zasićeno je visokim porezima, zakoni u nekim slučajevima ne vide obrtnike kao jednakopravne poslovne subjekte trgovačkim društvima, financijska nedisciplina i neplaćanje su pravilo, a ne iznimka, obrtnicima je u nekim slučajevima onemogućeno dobivanje poticaja...- nabrajaju nam iz Hrvatske obrtničke komore.
Upravo razni “domišljati” nameti i kriza uništili su posao Slavoncu Tihomiru Lovriću (44) iz Migalovaca kod Požege. Građevinom se bavio 24 godina. Ne pamti da je ikad bilo ovako teško.
- Čini mi se kao da netko namjerno želi uništiti ne samo nas obrtnike nego kompletno gospodarstvo - očajan je. Obrt je imao 10 godina, a samo Poreznoj upravi ostao je dužan oko 63.000 kuna. Najviše mu je, dodaje, žao radnika. Ovisno o sezoni uvijek je imao šest do deset zaposlenika, a sada su i oni na ulici. Posljednje dvije godine bile su, nastavlja, samo mučenje.