Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Hrvatski maturanti već godinama u najvećem broju upisuju društvene fakultete, a u manjem prirodne i tehničke. Sveučilište u Osijeku želi promijeniti taj trend i potaknuti ih da upisuju fakultete koji će im omogućiti lakše zapošljavanje.
- Odluka o tome koji će od naših studija upisati neće biti laka, ali će umnogome odrediti životni put i profesionalni razvoj. Zato treba mudro birati imajući na umu budućnost i kvalitete kojima mogu unaprijediti životni poziv koji odaberu. Od srca želim svim maturantima da im rezultati državne mature omoguće upis željenog studija i kasnije pozicioniranje na hrvatskom i europskom tržištu rada - izjavio je Željko Turkalj, rektor Sveučilišta “Josipa Jurja Strossmayera”, otvarajući nedavno 19. smotru ove visokoškolske institucije, na koju su došle stotine maturanata iz cijele Slavonije i Baranje.
Upisi na deficitarna zanimanja
Na Sveučilištu nastava se izvodi na 91 sveučilišnom studiju i na devet stručnih studija, rekao je Rudolf Scitovski, prorektor za znanost, tehnologije, projekte i međunarodnu suradnju pojašnjavajući maturantima što sve mogu studirati.
Istaknuo je važnost STEM područja, odnosno studijskih programa u prirodnom, tehničkom, biomedicinskom i biotehničkom području, koja su, u pravilu, deficitarna, ali čine 55 posto studijskog programa.
- Na našem sveučilištu studira oko 19.000 studenata, a nastavu na 12 fakulteta i pet samostalnih sveučilišnih odjela izvodi oko 1150 nastavnika i suradnika. Sve te sastavnice nude 91 sveučilišni program i devet stručnih studijskih programa.
Razmjena s EU institucijama
Sveučilište, preko bilateralne suradnje, programa Erasmus plus i studentskih udruga, nastoji da svaki student tijekom studiranja ima mogućnost boravka u zemljama Europske unije ili drugim državama u svijetu. Važna aktivnost Sveučlišta je suradnja s gospodarstvom, tijelima lokalne i državne uprave. Nastojimo imati visokomotivirane studente koji će, u primjernom roku, završiti bazični studij, a nakon toga upisati drugi ili treći stupanj, jer nudimo 18 poslijediplomskih doktorskih ili specijalističkih studijskih programa, ili pak potražiti zaposlenje - rekao je prorektor Scitovski.
Maturantima je poručio da procijene svoje mogućnosti, usporede ih s potrebama tržišta rada i u skladu s tim, ali i svojim željama, odaberu studij. Pritom nije skrivao zadovoljstvo što su glavna dvorana Ekonomskog fakulteta, gdje je održana smotra, kao i predvorje te još jedna dvorana bili doslovno krcati maturantima. Scitovski je najavio u skoroj budućnosti otvaranje još dva nova studijska programa na Medicinskom fakultetu, kao i pripremanje studija arhitekture na Građevinskom fakultetu. Na smotri je predstavljen i Vodič za buduće studente u kojem su objelodanjene sve informacije koje maturante mogu zanimati o životu osječke akademske zajednice prije konačne odluke o upisu.
Marija Jakim je na smotru došla iz Đakova u grupi u kojoj je bilo 75 učenika tamošnje Ekonomske škole. Željela se prije odluke još jednom uvjeriti u sve uvjete koje je potrebno ispuniti za upis na studij predškolskog odgoja.
Porazni rezultati istraživanja
- Iskreno, nemam alternativu, mislim samo na taj studij, a na smotri želim još jednom provjeriti pragove za upad na fakultet - govori Marija.
Njezina kolegica Rebeka Beranić još nije odlučila što će upisati, zato je i došla u Osijek pozorno sve promotriti i pokušati sve izvagati prije nego što se odluči što će studirati.
- Nemam još neku ideju, možda mi se nešto svidi na ovoj prezentaciji fakulteta i studija te tako u posljednji trenutak odlučim - kaže Rebeka.
Njihova prijateljica, koja je htjela ostati anonimna, već odavno zna da će upisati “nešto poput menadžmenta ili marketinga, dakle iz ekonomije”, jer sad pohađa srednju ekonomsku školu. Prema istraživanju koje je prije nekoliko mjeseci proveo portal Srednja.hr i Visoko učilište Algebra, većina maturanata (51,8%) izjavilo je da su im prirodne i tehničke znanosti teški studiji pa da radije studiraju nešto gdje će lakše diplomirati. Istraživanje je provedeno na 2000 maturanata.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.