Ukrali su, u današnjoj vrijednosti, 46 milijuna funti. Novac nikad nije pronađen, neki nikad nisu uhvaćeni, a neki su pobjegli iz zatvora. Od nekoliko živih najglasniji je Ronnie Biggs, koji se sam predao 2001. godine.
- Je li me sram što sam bio dio velike pljačke vlaka? Naravno da nije! Točnije, ponosan sam što sam bio u toj ekipi - rekao je Ronnie Biggs (84), koji je na 50. godišnjicu pljačke posjetio grob Brucea Reynoldsa, “mozga” pljačke.
Ronnie, Bruce i još 13 lopova su 8. kolovoza 1963. godine kraj engleskoga gradića Mentmorea izveli jednu od najspektakularnijih pljački u povijesti. Na jednome mostu presreli su poštanski vlak Glasgow - London, svladali čuvare i ukrali 2,6 milijuna tadašnjih funti.
Iako su pljačku izveli vrlo organizirano, gotovo svi su brzo uhićeni, no većina novca nikad nije pronađena. Novac nije bio obilježen, a pohlepni lopovi su ga brzo spiskali, dok su ono što im je ostalo potrošili na odvjetničke usluge.
Svi osim jednoga su osuđeni, trojica nikad nisu pronađena, a identitet fantomskog “Ulstermana”, glavnog organizatora pljačke, nikad nije utvrđen.
Ronnie Biggs je nakon osude pobjegao iz zatvora i sve do 2001. godine živio u Australiji i Brazilu. Nakon povratka je uhićen i ponovno zatvoren, da bi ga osam godina poslije ipak pustili iz zatvora.
- Jako mi je žao što smo trajno ozlijedili strojovođu i obilježili obitelji svih koji su sudjelovali u pljački. To je velik teret svima nama. Što se same akcije i novca tiče, sve bih ponovio - rekao je Biggs.
Sinu jednog od preminulih pljačkaša pomogao je pri pisanju knjige o pljački koja bi uskoro trebala biti objavljena.
"Lopovi su kao junaci, a žrtve se zaboravlja"
Strojovođu Jacka Millsa i suradnika Davida Whitbyja pljačkaši su pretukli. Trajno su ozlijeđeni, a Mills je umro osam godina poslije.
- Lopove su prikazali kao junake, a što je sa žrtvama - požalio se strojovođin sin.