Njemački list Bild objavio je prve snimke koja prikazuje trenutak naleta šlepera na božićni sajam u Berlinu, u kojem je poginulo 12, a ozlijeđeno 48 ljudi.
Na snimci, koju je zabilježila kamera postavljena na vjetrobransko staklo jednog automobila koji se slučajno našao na mjestu događaja, vidi se kako kamion poljskih oznaka velikom brzinom juri prema sajmu. Sekundu prije samog sudara vozilo zaklanja umjetna božićna jelka i drugi objekti u sklopu sajma pa se udarac ne vidi direktno, ali odmah nakon naleta vide se uspaničeni ljudi kako trče i bježe od mjesta događaja.
Snimku možete pogledati OVDJE.
Njemačke vlasti pod paljbom
Njemačke vlasti suočile su se u četvrtak s rastućom polemikom na temu pogrešaka koje su omogućile Tunišaninu osumnjičenom za napad kamionom u Berlinu da pobjegne policiji iako joj je bio poznat kao opasni islamist.
"Na taj način nećemo zajamčiti sigurnost Njemačke", osudio je jedan od dužnosnika konzervativne stranke kancelartke Angele Merkel (CDU) Armin Laschet propuste koji su onemogućili uhićenje ili protjerivanje Anisa Amrija.
"Informacije koje imamo o načinu na koji su vlasti radile šokantne su", dodao je on na javnom radiju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Niz pogrešaka u lovu na napadača
Potraga na europskoj razini u tijeku je protiv Anisa Amrija, 24-godišnjeg azilanta, otkad je njemačko pravosuđe izdalo uhidbeni nalog na cijelom kontinentu, više od dva dana nakon napada u kojem je poginulo 12 osoba na božićnom sajmu u Berlinu. Odgovornost za napad preuzela je Islamska država.
Šest žrtava tog napada su Nijemci. Sedma je žrtva identificirana kao izraelska državljanka, objavile su vlasti njezine zemlje u četvrtak.
Na opetovane kritike njezine velikodušne politike prihvata izbjeglica u Njemačkoj, kancelarka Angela Merkel sad mora odgovoriti i oko disfunkcioniranja vlasti na svim razinama glede nadzora glavnog sumnjivca kojeg traži sva policija u zemlji.
Slučaj Anisa Amrija dovodi na vidjelo rupe u sadašnjem sustavu "kao da gledamo kroz povećalo", rekao je drugi pripadnik kancelarkine političke obitelji Stephan Mayer.
Gubili vrijeme na krivog sumnjivca
Policija je prvo izgubila vrijeme dok se nije usredotočila na Tunižanina, iako je dokument s njegovim identitetom otkriven ubrzo u kamionu. Istražitelji su se prvo usredotočili na pakistanskog sumnjivca Naveda Balucha, na kraju odbačenog kao mogućeg krivca.
Na slobodi zbog nedostatka dokaza
Po pisanju New York Timesa, Amri je bio poznat i američkim vlastima jer je barem jednom bio u kontaktu s ISIL-om i jer je pretraživao Internet vezano uz izradu eksploziva.
Usprkos dugoj listi sumnji, ostavljen je na slobodi zbog nedostatka dokaza ili suradnje između različitih administracija. Muškarac je mjesecima bio u vezi s dobro poznatim zagovarateljima svetog rata.
"Neuspjeh u postupku protjerivanja", piše na naslovnici u četvrtak dnevnik Bild, najtiražniji u Njemačkoj, dok konzervativni Die Welt govori o "pogreškama".
"Vlasti su ga imale na oku, a svejedno je uspio nestati", čudi se časopis Der Spiegel na svojoj on line stranici.
Više razina moći, informacije se ne dijele
Za dnevnik Darmstaedter Echo, jedan od problema je više razina moći i vlasti u saveznoj državi.
"Zašto se osoba poput njega mogla igrati mačke i miša s vlastima zaduženima za njegovo protjerivanje? Federalizam, ako nije svjestan svih svojih problema, predstavlja opasnost za sigurnost", pita se dnevnik.
David Videcette, bivši djelatnik protuterorističke jedinice Scotland Yarda otkriva u čemu je problem:
"Mnoge agencije rade na istom prostoru i zbog toga dolazi do problema. Informacije se ne dijele adekvatno i zato dolazi do propusta’, kaže.
Cenzurirane fotografije, manjak nadzornih kamera
Uz sve propuste, zbog njemačkog strogog zakona o privatnosti, Amrijeve fotografije u javnost su se pustile cenzurirane, a nije bio imenovan punim imenom i prezimenom već kao Anis A.
Istrazi ne pomaže ni manjak nadzornih kamera na lokaciji tragedije. Naime, zbog tereta Gestapa u doba nacizma i Stasija u doba komunizma, javni nadzor je u Njemačkoj vrlo osjetljivo pitanje zbog čega imaju jako malo nadzornih kamera na javnim mjestima.
Poljski vozač bio je živ u trenutku naleta?
Posljednje informacije ukazuju da je 37-godišnji Lukasz Urban, vozač kamiona poljske tvrtke, možda bio i živ u vrijeme kad se napadač zaletio kamionom u ljude. Maskirani napadač ga je nakon toga upucao iz pištolja i pobjegao s mjesta događaja.
Postoji teorija i da je Urban možda pokušao spriječiti napadača u svom naumu tako što je primio upravljač kamiona.
"U tom je trenutku vjerojatno došlo do fizičkog okršaja", tvrdi policijski izvor.
Urban je oko podneva telefonski razgovarao s Arielom Zurawski, njegovim rođakom i vlasnikom prijevozničke kompanije. Vozač je u razgovoru spomenuo da je gladan. Oko 14 sati nadzorne kamere su ga snimile u prodavaonici kebaba, prije nego li se vratio do kamiona. Posljednji put je razgovarao sa suprugom u ponedjeljak oko 15 sati. Požalio se da mora čekati istovar.
Zurawski je izjavio da je po podacima GPS sustava u kamionu vidljivo da je vozilo pokrenuto u 15.19 i 15.45 sati i kretalo se samo naprijed-nazad, “kao da netko uči voziti”. Urbanova žena tvrdi da ga je ponovno pokušala dobiti na mobitel u 16 sati, ali nitko se nije javljao.
Policija pronašla Amrijeve otiske na kamionu
Otisci prstiju Anisa Amrija pronađeni su na vratima vozača kamiona registriranog u Poljskoj, objavile su novine Sueddeutsche Zeitung. Berliner Zeitung izvještava kako su tragovi otisaka pronađeni i na volanu vozila. Mediji nisu imenovali izvore tih informacija, a policija je odbila dati svoj komentar, piše Reuters.
Policija je pronašla njegove osobne dokumente ispod sjedala u kamionu.
Policija pretražuje sumnjive lokacije
U četvrtak ujutro stotinjak policajaca izvršilo je raciju na stan u kojem su smještene izbjeglice u Emmerichu, na zapadu zemlje, gdje je par mjeseci osumnjičeni boravio. Prethodno su u srijedu navečer pretražena dva stana u Berlinu.
U Njemačku stigao iz Italije
Amri je u Njemačku došao u srpnju 2015. godine iz Italije iz koje je stigao kao izbjeglica iz Tunisa 2011., i u kojoj je proveo vrijeme u zatvoru zbog kriminalnih aktivnosti.
Njegova ga je majka pozvala da se preda njemačkim vlastima, prenosi dpa.
"Ako moj sin stoji iza napada, ja ga se odričem", rekla je Nour al-Huda, Amrijeva majka, u razgovoru za tuniške novine al-Chourouk.
"Razgovarala sam s njim prije nekoliko dana. Poslao mi je poklone i novac", istaknula je al-Huda, dodavši kako se njezin 24-godišnji sin htio vratiti u Tunis kako bi riješio svoj pravni status u domovini oko ranijih optužbi o krađi kamiona.
Božićni sajam ponovno otvoren
Berlinski božićni sajam koji je u ponedjeljak bio meta terorističkog napada ponovno je otvoren u četvrtak, zaštićen betonskim preprekama i prepun svijeća, cvijeća i zastava u znak sjećanja na dvanaestero poginulih.
Nakon što su kućice koje prodaju tradicionalne kobasice, kuhano vino, kekse od đumbira i božićne poklone otvorile svoje prozore, posjetitelji su počeli prolaziti sajmom, zaustavljajući se kod improviziranog spomenika žrtvama kod kojeg su odali svoju počast. Prodavači su zapalili svijeće ispod postera na kojima piše "mi smo tužni".
"Mislim da je jako dobro da je božićni sajam ponovno otvoren. Zbog toga se čini da smo snažniji, a ne slabiji", rekla je Sema Ozcan, stanovnica Berlina iz Turske.
Radnici su okružili sajam s velikim betonskim blokovima koji su dizajnirani da spriječe bilo kakvu reprizu terorističkog napada koji se dogodio.
Slične mjere opreza poduzete su i na drugim božićnim sajmovima u Njemačkoj, kao i na događanjima diljem Europe. U srijedu je u Berlinu ponovno otvoreno više od 60 drugih božićnih sajmova.