Većina liječnika primarne zdravstvene zaštite od ponedjeljka počinje testiranje brzim antigenskim testovima. Iako dio njih još nije spreman, neki ga već obavljaju.
Diljem Osječko-baranjske županije sve je organizirano na 70 lokacija.
- 13. siječnja dobili smo naputak Ministarstva o brzom testiranju koji je namijenjen svim liječnicima obiteljske medicine i zaštite djece predškolske djece. Stoji da se u testiranju trebaju uključiti i svi liječnici obiteljske medicine i liječnici za zaštitu predškolske djece i to na način da dio svog radnog vremena odvoje za testiranje. Preporuka je da to bude na početku, ili na kraju radnog vremena kako bi se izbjegli rizični kontakti, rekla je u Dnevniku HTV-a Justinija Steiner, ravnateljica Doma zdravlja Osječko-baranjske županije.
U petak su preuzeli testove i rasporedili ih po svojim lokacijama.
- U samom Domu zdravlja organizirali smo se da ćemo testiranje provoditi na izdvojenim lokacijama. Neće se testirati u samim ordinacijama.
Dvije trećine liječnika obiteljske medicine su privatnici koncesionari i dužni su sami organizirati prostor i vrijeme, a Dom zdravlja je dužan dostaviti testove - ističe i dodaje:
- Svaki pacijent koji ima potrebu za testiranjem, može se testirati uz narudžbu da se ne vi stvarale gužve - istaknula je Steiner.
Brzo antigensko testiranje
Doktor Tiljak nabavio je 100 testova za svoju ordinaciju.
- Mi ćemo to sve odradit kao što smo sve zadatke odradili i cijepljenje i liječenje od COVID-a i kronične bolesti dakle sve smo odradili, umorni jesmo i nismo sretni sa novim opterećenjem, ali sve ćemo to odraditi, rekao je prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, specijalist opće medicine.
Odradit će to i djelatnici doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije. 5 tisuća brzih antigenskih testova stiglo je u tamošnje ambulante.
- Mi sad moramo postavit dijagnozu i napraviti i dijagnostiku, mislim da će to dodatno opterećivati liječnike obiteljske medicine koji su i sad prenatrpani poslom i administracijom - rekla je Nada Dogan, dr. med. spec. obit. med., ravnateljica Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije.
Organizacija je, kažu, najveći izazov, već je bilo nezgodnih situacija.
- Došli su već pacijenti, došli su u čekaonicu među zdrave pacijente. Došli su nepozvani, znači, doktorica koja radi sa mnom u smjeni onda ga je izvela van i tamo uzela bris - navodi Dubravko Leskovar, doktor iz ambulante Pregrada, Dom zdravlja Krapinsko-zagorske županije.
Dio liječnika i dalje negoduje i očekuje jasne upute.
- Što će biti od ponedjeljka ne znam, nisam dobila od petka BAT-ove, nemam prostor niti vrijeme to početi raditi. Isto tako nema apsolutno ni jednog stručnog obrazloženja ni upute od strane epidemiologa - ističe Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine.