To je to što me zanima!

Obiteljski iznajmljivači: Zašto domaćin ne može biti i vlasnik stana u stambenoj zgradi?

I postojeći iznajmljivači će morati tražiti suglasnost susjeda ako se žele nastaviti baviti poslom: Mi predlažemo zoniranje i da se takve suglasnosti moraju tražiti samo u dijelovima grada u kojima je primarno stanovanje
Vidi originalni članak

Iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja blagonaklono gledaju na prijedlog novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koji je jutros u javno savjetovanje pustilo Ministarstvo turizma i sporta, ali smatraju da treba dorade. Najveća novost je da se razdvajaju "domaćini" od ostalih iznajmljivača. A uvjet je da vlasnik koji iznajmljuje bude prijavljen u istoj županiji. Oni bi trebali u budućnosti imati i povoljniji porezni tretman. Ali ministarstvo je predložilo da onaj tko iznajmljuje u stambenim zgradama ne može biti domaćin. 

- Ministarstvo je ispunilo naše dugogodišnje apele da se obiteljski smještaj odvoji od rentijera. Domaćin je čovjek koji može dočekati gosta i brinuti se o njemu, što je brand hrvatskog turizma. Imamo domaćina i u stambenim zgradama, pogotovo u nultim zonama gradova koji imaju po jedan stan i brinu se o svojim gostima. Ne smatramo dobrim da oni ovim nisu proglašeni domaćinima - kaže nam predsjednica Udruge Barbara Marković.

EKSKLUZIVNO Velika novost za iznajmljivače! Uvodi se pojam 'domaćin'. Oni će plaćati niži porez. Evo uvjeta

Jutros su imali sastanak i odlučili su tražiti da se ta definicija promjeni, a dat će i svoj prijedlog. Pozitivno smatraju što je domaćinu uvjet prebivalište u županiji.  Ali Marković kaže da ih je šokirao dio zakona da će i postojeći iznajmljivači u stambenim zgradama morati imati suglasnost ostalih stanara ako se žele baviti iznajmljivanjem. 

- Za pet godina će takvim prijedlogom biti puno manje apartmana po zgradama. Mi predlažemo da je puno racionalnije da se izdvoje zone i da se takve suglasnosti moraju tražiti u dijelovima grada u kojima je primarno stanovanje. Za centre gradova to i nema smisla - kaže Marković koja napominje da je važno da zakonodavac sve uredi kako bi obiteljski smještaj ostao prepoznati brand turizma. 

Vlada nije popustila iznajmljivačima s paušalima koje će morati plaćati po krevetu. U prvoj kategoriji su najrazvijenija mjesta i plaćat će se 150 do 300 eura po krevetu godišnje, pa bio on i pomoćni. U drugoj od 100 do 200 eura, u trećoj od 30 do 150 eura, a u trećoj od 20 do 100 eura. Hrvatska udruga obiteljskog smještaja nije zadovoljna jer su oni predložili nešto niže paušale, odnosno rezanje gornje granice. Tako oni smatraju da bi maksimalno opterećenje u najrazvijenijim mjestima trebalo biti 200 eura, drugoj 150, trećoj 100, a četvrtoj 80 eura po krevetu godišnje.

Idi na 24sata

Komentari 44

  • Pupy_1 02.11.2024.

    Ima zgrada u kojoj uopće nema stalnih stanara već se svi stanovi koriste ili za godišnji ili najam na crno,pa kako onda ishoditi potpis,po istom zakonu se NIŠTA ne može uvoditi retroaktivno pa me zanima kako će im to proći a što se tiče obiteljskog turizma svi znaju da u kućama ima brdo ne prijavljenih ležajeva,pola prijave pola na crno nek prvo riješe taj dio

  • kerubin 01.11.2024.

    Sve su uništili sada je na red došao i turizam. HDZovoj pohlepi nema kraja. Nikada nisu ništa dobroga napravili za narod. Samo otimanje, porezi i pljačka. Nakon ovoga iz ove državice odlazi još pola mil. ljudi. Baš se trude otjerati stanovništvo. Ovom novom haraču se raduju jedino oni zavidni ljudi koji nemaju ništa i koji su cijeli život sjedili pred televizorom ili u gostioni.

  • dannyef78 31.10.2024.

    sretan sam sto iznajmim kucu i mirna Bosna a zivimo drugdje u unajmljenu kucu i jos mirnija Bosna...uf stanovi i zgrade nemogu ih zamislit 🤷🤦

Komentiraj...
Vidi sve komentare