Obitelj Čede Čolovića (57), koji je uhićen u Beogradu zbog sumnje da je hrvatski špijun, tvrdi da Čedo nije obavještajac, javlja Alo.rs.
Čolovićeva obitelj, koja živi u Ugrinovcima, šokirana je informacijom o njegovom uhićenju. Kako kažu, Čedo je trebao otputovati u Hrvatsku, u rodno mjesto Tepljuh kod Drniša u Dalmaciji gdje ima kuću.
Njegova sestričina kaže da su ga danas čekali na ručku.
- Ne vjerujem u to što pričaju! Čedo nema veze sa špijunažom. On svake godine ide u svoju kuću u Tepljuh i obično tamo provede po mjesec dana. Sada je trebao doći zbog berbe grožđa. Vjerojatno mu je netko htio napakostiti, pa su sve izmislili - kaže sestričina Danijela za Alo.rs, dok Čolovićev šogor Milan Borković kaže da Čedu poznaje od 1974. godine.
- Znam ga više od 35 godina. Ranjen je u Hrvatskoj u rame i ovdje se liječio. On ovdje nije bio vojno lice i nema nikakvu funkciju u vojsci. Štoviše, Hrvati su ga čak nekoliko puta saslušavali zbog sudjelovanja u ratu - kaže Borković.
Podsjetimo, operativci beogradskog centra Bezbednosno informativne agencije (BIA) uhitili su u petak u okolici Beograda Čolovića, koji se sumnjiči da je špijun jedne hrvatske obavještajne službe. Osumnjičenom je određen 48-satni pritvor nakon čega će biti saslušan u nadležnom tužiteljstvu, koje će sukladno svojim ustavnim i zakonskim ovlastima, nastaviti postupak "vodeći računa o zaštiti vitalnih interesa Republike Srbije", objavljeno je.
U hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova je za Večernje novosti poručeno da će "službenim kanalima od srpskih vlasti tražiti podatke i detalje o cijelom slučaju". Također, kako navode Večernje novosti, u MVEP-u smatraju da nije isključena mogućnost "da se radi o nekoj predstavi", ali to nitko sa sigurnošću nije mogao potvrditi.
Blic: Čolović je ucijenjen, ili špijunaža ili optužnica
Blic, pak, navodi kako je Čolović umirovljeni časnik, te da je u ratu bio zapovjednik brigade koje je djelovala u Hrvatskoj.
- Osumnjičeni je prihvatio ponudu hrvatske obavještajne službe prema kojoj Hrvatska neće podići optužnicu za ratne zločine protiv njega, ako on špijunira za njih - kaže izvor Blica.
Zasad se ne zna precizno od kada je Srbin sa dvojnim državljanstvom - srpskim i hrvatskim - počeo otplaćivati "svoj dug Hrvatima".
Kako za "Blic" kaže izvor iz sigurnosnih struktura, to nije prvi otkriveni slučaj hrvatskog špijuna koji radi za tamošnju službu jer je ucijenjen.