Terenac Nissan s kojim je Mario Banožić izazvao prometnu nesreću je bio osiguran.
Kako nam je objasnila odvjetnica s dugogodišnjim stažem na policama osiguranja, kako je on skrivio nesreću, ne može računati da mu osiguranje pokrije štetu.
Međutim, redovno osiguranje automobila koju svi vlasnici moraju platiti jednom godišnje, znači da će odštetu dobiti obitelj Gorana Šarića koji je tragično preminuo u sudaru s Banožićem.
Osiguranje Banožiću neće pokriti štetu
Odvjetnica nam kaže, da je prema orjetnacijskim kriterijima Vrhovnog suda utvrđen iznos štete za takve slučajeve. Oni ne mogu biti niži, samo viši, a ako bi osiguranje ponudilo manje, obitelj bi imala pravo na tužbu.
Svaki član obitelji, roditelji, u ovom slučaju supruga imaju pravo na 50 do 55 tisuća eura odštete.
Za malodobnu djecu se taj iznos uvećava 20-30 posto, a kao je tragično preminuli Šarić iza sebe ostavio dvije malodobne kćerke, to bi okvirno bilo oko 63.000 eura za svako dijete.
Obitelj ima pravo i na mjesečnu naknadu
Obitelj, uz to, ima pravo i na mjesečnu naknadu jer je Šarić poginuo sa 40 godina, u naponu radne snage i uzdržavao je obitelj svojim radom.
- Ta mjesečna naknada se računa kao razlika između onog prihoda koji je obitelj imala dok je preminuli bio živ i onog što će imati nakon njegove smrti, primjerice mirovine. Nije točno određeno do kad se taj novac mora isplaćivati, a obično traje dok se isplatitelj ne nagodi s oštećenicima - objašnjava nam odvjetnica.
Neće se moći naplatiti od Banožića
Kaže da nema načina da osiguranja izbjegnu te isplate, a ako bi nudili niže iznose jednokratne isplate, obitelj bi mogla tužiti prema orjentacijskim kriterijima i dobiti razliku naknade s kamatama.
Propisani su i uvjeti kada osiguranje može tražiti povrat sveg isplaćenog od onog tko je izazvao nesreću.
No, prema svemu onom što dosad znamo, to neće moći učiniti u slučaju Banožića.