Prije 29 godina padom Gornjeg Viduševca, posljednjeg hrvatskog uporišta na glinskom području u Domovinskom ratu, počeo je progon hrvatskog stanovništva s tog područja, a u srijedu je obilježena ta tužna godišnjica.
Obilježavanje godišnjice počelo je kolonom sjećanja do spomen obilježja, u kojoj su uz obitelji poginulih i nestalih, sudjelovali hrvatski branitelji i drugi gosti. Glina i susjedna mjesta u Domovinskom su ratu podnijeli golemu žrtvu; 396 poginulih civila i branitelja, od kojih se njih 127 još traži.
O tim je događajima na svečanosti svjedočio i Marko Ratković, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, koji je u ratno vrijeme kao branitelj bio na tom području.
"Tu su od velikosrpskih pobunjenika, potpomognuti s bivšom JNA, stradali brojni starci, žene i djeca. Nastojali su uništiti sve hrvatsko, ali u tome ipak nisu uspjeli. Te žrtve i patnje našeg naroda se nikada ne smiju zaboraviti, a naš povratak na oslobođeno područje, agresoru je najveća kazna, rekao je na svečanosti Marko Ratković. Najavio je i da će Ministarstvo hrvatskih branitelja ustrajati u rasvjetljavanju sudbina svih nestalih žrtava i pronalaženju njihovih posmrtnih ostataka.
Agonija protjeranih Hrvata s glinskog područja trajala je pune četiri godine, rekao je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić.
Brojne obitelji su raseljene po cijeloj Hrvatskoj, a mnogi nisu doživjeli povratak na svoje ognjište. Na glinskom području, kako je rekao, nema naselja u kojem nisu ubijani hrvatski civili. Dodao je kako aktualna vlada i ministar Tomo Medved imaju visoki senzibilitet prema svim poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama.
Na tragične događaje na glinskom području podsjetili su glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević i predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Gline Marko Sremić. Neprijatelju je, kako su naglasili, konačni cilj bio osvajanje čvrsto branjenog Gornjeg Viduševca na uzvisini iznad Gline. Kada su u tome uspjeli, počeo je progon Hrvata preko Kupe.
Svijeće uz spomen obilježje zapalila su izaslanstva Ministarstva hrvatskih branitelja, Policijske uprave sisačko-moslavačke, Sisačko-moslavačke županije, Grada Gline, brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, te članova obitelji poginulih branitelja i civila.
Zajedničku molitvu je predvodio viduševački župnik Nikola Majcen, a misu za žrtve Domovinskog rata u župnoj je crkvi služio generalni vikar Sisačke biskupije Marko Cvitković.