To je to što me zanima!

Obilježena 450. obljetnica Seljačke bune, Bitku kod Stubice pratio i predsjednik Milanović

Milanović je Seljačku bunu pratio s županom Kolarom, zamjenicom župana Petek, gradonačelnikom Donje Stubice Nikolom Gospočićem, a nazočni su bili i SDP-ovci Peđa Grbin i Siniša Hajdaš Dončić...
Vidi originalni članak

Od 'najveće borbe za pravicu malog čovjeka' - Seljačke bune, prošlo je 450 godina, a u sklopu obilježavanja te obljetnice, u subotu je u Donjoj Stubici upriličeno 15. izdanje Bitke kod Stubice koju je pratio i pokrovitelj manifestacije, hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

Bitku kod Stubice rekonstruirala je udruga Družba vitezova Zlatnog Kaleža, a uz jubilarnu obljetnicu manifestacije organiziran je povijesni spektakl koji je okupio 260 izvođača, kmetova i vitezova iz 20 raznih udruga iz cijele Hrvatske te po dvije udruge iz Slovačke i Slovenije.

ZA NJIH NEMA KRIZE Pročešljali smo im kartice: Ovo su najštedljiviji političari, jedan u kasici prasici ima 427.000 €

Predsjednik Milanović nije davao izjave novinarima, a iz njegovog je ureda stiglo priopćenje u kojem se ističe da su u rekonstrukciji Seljačke bune iz davne 1573. godine statisti i sudionici prikazali najveću borbu hrvatskog seljaka za pravicu.

CRO DEMOSKOP Izjave mu nisu naštetile: Zoki je i dalje najpopularniji političar. HDZ-u pao rejting nakon afere

„Obilježavanje Seljačke bune kroz prikaz te povijesne bitke održava se već 15 godina zaredom i danas predstavlja značajnu turističku atrakciju koja je prerasla okvire županije te postala jedna od vodećih kulturno-turističkih manifestacija u Zagorju", navodi se u priopćenju.

UPISAO SE U KNJIGU ŽALOSTI Milanović: I kad ne bude ga bilo, pamtit će se tko je bio Ćiro

Milanović je Seljačku bunu pratio s Krapinsko-zagorskim županom Željkom Kolarom, zamjenicom župana Jasnom Petek, gradonačelnikom Donje Stubice Nikolom Gospočićem, a nazočni su bili i SDP-ovci Peđa Grbin i Siniša Hajdaš Dončić.

Kolar: Ova manifestacija i Tjedan kajkavske kulture najprivlačniji turistima

Tisuće posjetitelja imalo je priliku vidjeti oživljenu bitku između kmetova predvođenih Matijom Gupcem i vojske zloglasnog Franje Tahija, a krapinsko-zagorski župan Željko Kolar istaknuo je kako ova manifestacija, uz Tjedan kajkavske kulture, privlači najviše turista.

'VOJSKA JE POZIV' Milanović polaznicima časničke izobrazbe uručio činove: Sve je teže motivirati mlade za vojsku

„S obzirom na značaj Seljačke bune i Matije Gupca i onog što to znači za tradiciju i povijest naših Zagoraca ovdje, vjerujem da će ovo iz godine u godinu sve više rasti i da ćemo iz nekakva tri tjedna otići možda i duže jer ove godine smo uveli i Bitku za Cesargrad, prvi veći dvorac koji je pao u toj buni”, izjavio je Kolar.

Matiju Gupca, vođu Seljačke bune, i ovoga je puta utjelovio Krešimir Končevski.

KRITIZIRAO i HRVOJ ŠIPEK Grbin oprao svog SDP-ovca: To što radi Petek nije normalno

„Kao Gubec osjećam se ponosno i odgovorno jer to je velika čast. To je jedan od najvećih junaka hrvatske povijesti. Morate znati da Matija Gubec nema konkurencije kad su u pitanju imena ulica i trgova u Hrvatskoj, a mislim da i šire”, istaknuo je Končevski.

Uoči Bitke kod Stubice, organiziran je planinarski pohod Stazama Gupčevih puntara, a otvoren je i Srednjovjekovni sajam uz ponudu zagorskih jela i zabavni program.

I 'POVLAŠTENI' IMAJU ZAŠTIĆENE RAČUNE Rastu im povlaštene mirovine prosječno 100 eura, a Rojs kaže: 'Raslo, ne raslo - blokiran sam'

Idi na 24sata

Komentari 2

  • 11.02.2023.

    kad će ponovo???

  • jozicalen9 11.02.2023.

    Prije desetak godina došao svećenik u Stubicu iz Bosne i služio mise te počeo narodu objašnjavati kako je Matija Gubec bio ondašnji terorist i zločinac koji se suprotstavio vlasti, ali Vjernici i župljani Stubice su dali tom popu nogu - vritnjak i nisu dali na slavnog M. Gupca koji je i dan danas simbol otpora sirotinje naspram feudalaca i tadašnjih vlastodržaca.

Komentiraj...
Vidi sve komentare