Zadar je po rangu možda jedna od najpotcjenjenijih destinacija u Hrvatskoj. Taj grad iz rimskog doba na sjeveru dalmatinske obale, gdje je neeuro ekonomija blaža prema dolaru, ima mladenački žar, bogato arhitektonsko naslijeđe i lak pristup s različitih točaka u Europi, zahvaljujući aviokompanijama kao što su Ryanair, SkyEurope ili Germanwings, piše NY Times.
Postoje deseci obližnjih otoka za istraživanje, a vožnja od sat vremena ili nešto duže vodi vas do pet nacionalnih parkova, gdje ćete naći jezera, vodopade, planine i skrivena područja divljine, navodi list. NY Times preporuča američkim turistima da nekoliko dana ostanu u Zadru, kako bi upoznali sva arhitektonska blaga.
Rimljani su bili toliko naklonjeni Zadru da su mu dali status "municipija", drugi najviši status među gradovima, piše list.
Zadrani, nastavlja se u članku, svoj napredni duh temelje na burnoj prošlosti: represivnoj vladavini Venecije, stalnoj prijetnji turskih napada, velikom razaranju u II. svjetskom ratu kad je srušeno 65 posto grada i teškim granatiranjima u Domovinskom ratu 1991.-1995.
Novinar NY Timesa u svom opširnom prilogu o Zadru, prepričava i svoj posjet gradu u jesen 2007. Opisuje Kalelargu i druge vedute, renesansnu, baroknu i srednjovjekovnu arhitekturu grada, te svoj susret s gradonačelnikom Živkom Kolegom. U članku se spominje uređenje luke i kanalizacijskog sustava, koji Zadar treba učiniti jednim od najčišćih europskih gradova na morskoj obali.
Da Zadar nije samo "povijest i kamenje", dokaz su Morske orgulje - kombinacija umjetnosti, muzičke arhitekture i znanstvenog projekta, koji je 2006. osvojio Europsku nagradu za urbane javne prostore, navodi NYT, opisujući i gradsku instalaciju "Pozdrav Suncu" istoga autora, arhitekta Nikole Bašića.
Za smještaj u Zadru, NYT preporučuje Hotel Bastion i Villu Hrešć, a od restorana i barova konobu Skoblar, restoran Foša, Brazil bar, Vrt, Arsenal i pub Maya.