Kako bi se naša djeca u školama osjećala sigurno, vidljivo i dobro, nužna je izrada i provedba dugoročne, međusektorske strategije izgradnja škola nenasilja. Da bismo to postigli, potrebna je zajednička, energična reakcija Ministarstava zdravstva, znanosti i obrazovanja, rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te unutarnjih poslova, naglašavaju saborski zastupnici Možemo.
Tragični prošlotjedni događaji u susjednoj Srbiji, kao i nedavni slučajevi vršnjačkog nasilja u hrvatskim školama ponovno su podsjetili na iznimno zabrinjavajuće statistike o mentalnom zdravlju djece, istaknula je Ivana Kekin.
- A koje pokazuju da su mentalni poremećaji djece i mladih unazad godinu dana skočili za gotovo 300 posto, a pokušaji suicida za 280 posto. Na procijenjenih 50.000 djece u potrebi za mentalnom skrbi, Hrvatska ima tek 56 dječjih psihijatara u cijeloj zemlji - upozorila je i predstavila početne korake za izgradnju dugoročne strategije za izgradnju škola nenasilja.
Pozivaju Ministarstvo zdravstva da prepozna da je mentalno zdravlje djece i mladih najslabija karika zdravstvenog sustava te da je shodno tome nužno razviti kvalitetne screening programe kako bi se teškoće mentalnog zdravlja uhvatile na vrijeme.
- Nadalje, još je važnije nakon toga osigurati sustav ranog i adekvatnog odgovora na poremećaje mentalnog zdravlja, ali i destigmatizaciju liječenja poremećaja mentalnog zdravlja. Kako bi se odgovorilo na nedovoljan broj dječjih psihijatara u sustavu javnog zdravstva, Ministarstvo mora povećati raspisivanje specijalizacija iz područja dječje psihijatrije, ali i deinstitucionalizirati skrb za mentalno zdravlje, po ključu da se dostupna i besplatna skrb može dobiti i van zdravstvenih ustanova - naglasila je.
Uz to, dodaje, potrebno je implementirati preventivne programe za mentalne, emocionalne i ponašajne probleme kod djece i mladih te programe promocije mentalnog zdravlja.
- Ministarstvo obrazovanja bi, pak, odmah trebalo krenuti u ozbiljno suzbijanje vršnjačkog nasilja u školama kroz preventivne, interventne i mjere monitoringa i evaluacije. U programima prevencije, Ministarstvo u osnovnim i srednjim školama kontinuirano treba provoditi kampanje s ciljem osvještavanja svih prisutnih oblika nasilja - tjelesnog, verbalnog, izolacije i online nasilja. Zatim, dodatno obrazovati stručni kadar za prepoznavanje svih oblika međuvršnjačkog nasilja i metoda nenasilnog rješavanja sukoba. Aktivno uključiti roditelje u proces edukacije i prevencije nasilja te konačnim uvođenjem građanskog odgoja u kurikulum obrazovati učenike o temama ljudskih i dječjih prava, razumijevanju razlika između sukoba i nasilja, kao i razumijevanju različitosti u svrhu osnaživanja djece i mladih za aktivan odnos prema svom okruženju i reagiranju na nasilje - naveo je Damir Bakić.
Uvođenje cjelodnevne nastave, naglasio je, prava je prilika da se snažno reafirmiraju različite aktivnosti i programi, kreativne radionice, aktivnosti u umjetničkom polju, popularno-znanstveni programi, sportski programi.
- Sve te aktivnosti su važna poluga u jačanju kohezije, zajedništva, osjećaja pripadnosti, konačno u povećanju udjela žive socijalne interakcije učenika, naspram one digitalne - kazao je dodavši kako je nužno provesti stvarnu reformu obrazovnog sustava koja će konačno dokinuti apsurdne programe u kojima učenici imaju više predmeta nego sati u danu.
Uz to, ističu, potrebno je ukinuti sustav vrednovanja u kojem se uspjeh valuira prosjekom iskazanim u drugoj decimali, već sustav mora omogućiti vertikalnu protočnost i odabir škole, odnosno fakulteta, bez da je nužno imati sve petice iz svih 14 ili 15 predmeta i još k tome dvije-tri medalje s državnih natjecanja.
Zastupnici su pozvali MUP da provede kampanju s ciljem osvještavanja građanstva o opasnostima posjedovanja oružja i potencijalnim tragičnim posljedicama, revitalizira inicijativu povrata i otkupa legalnog i ilegalnog oružja kroz medijsku kampanju i osigura sredstva nagrađivanja za svaki vraćeni komad oružja. Nadalje, traže i da se revidiraju kriteriji za odobravanje dozvola za držanje osobnog oružja iz razloga osobne sigurnosti jer se postavlja pitanje da li je uistinu u našoj zemlji značajan broj građana je životno ugrožen.
- Tražimo i stroge provjere dolazi li do izigravanja Zakona o nabavi i posjedovanju oružja na način da građani preko lovačkih ispita i iskaznica nabavljaju pištolje ili civilne poluautomatske inačice vojnih pušaka koje načelno ne trebaju za lov, već ih jednostavno žele posjedovati - naglasili su.