To je to što me zanima!

Novosti o cijepljenju pasa protiv bjesnoće - evo što morate znati

Zahvaljujući kontinuiranoj oralnoj vakcinaciji lisica od 2011. godine te veterinarskoj vakcinaciji pasa, posljednji virus bjesnoće, odnosno zadnji pozitivan nalaz kod lisica zabilježen je 2014.
Vidi originalni članak

Ministarstvo poljoprivrede donijelo je novu Naredbu o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2021. Među njima je i novo ‘pravilo’ o cijepljenju pasa protiv bjesnoće.

2021. je nulta godina

Bjesnoće u Hrvatskoj više nema. Zahvaljujući kontinuiranoj oralnoj vakcinaciji lisica od 2011. godine te veterinarskoj vakcinaciji pasa, posljednji virus bjesnoće, odnosno zadnji pozitivan nalaz kod lisica zabilježen je 2014. Nakon šest godina struka je ocijenila da je epizootiološka situacija povoljna i zato od ove godine pse više ne treba cijepiti svakih 365 dana.

CJEPIVO PROTIV BJESNOĆE Ministarstvo: Psi se više neće morati cijepiti svaku godinu

No, ovo je nulta godina. U objavljenoj Naredbi jasno stoji kako se 2021. moraju cijepiti svi psi stariji od tri mjeseca. Veterinar pritom u knjižicu upisuje datum idućeg cijepljenja. On može biti za godinu dana, dvije ili tri, ovisno o vakcini koju će vaš pas primiti, a na kojoj proizvođač cjepiva jasno navodi upute, vrijeme trajanja imunosti, piše portal Nizagorjemalo.

Nakon što je objavljena nova Naredba, vlasnici pasa bili su dosta zbunjeni jer, kako kažu, ni veterinari njihovih pasa nisu znali kako tumačiti novu Naredbu koja je, kao, neke veterinare zatekla.

Veterinari su upoznati s Naredbom

– Ne mogu kolege reći da nisu upoznati s novom Naredbom jer se ona donosi na kraju svake godine, a objavljuje u siječnju. Svake godine čekamo kakva će nova ‘pravila’ donijeti Ministarstvo poljoprivrede, odnosno Uprava za vaterinarstvo. Unazad četiri, pet godina čekali smo i pratili koja će godina biti nulta jer smo svi upoznati s posljednjim pozitivnim nalazom na bjesnoću kod lisice, a to je bilo 2014. – komentirao je za Ni Zagorje malo dr. vet. Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore.

Kako se godinama, u suradnji sa zemljama u okruženju, radilo na tome da se iskorijeni bjesnoća kod divljih životinja, sada su se stekli uvjeti da se Hrvatsku može proglasiti zemljom u kojoj bjesnoće nema.

Dosta je nedoumica, jer Uprava za veterinarstvo uz objavljenu Naredbu nije objavila i naputak, pa je nejasno kakva su zakonska pravila oko cijepljenja štenaca ili pak pasa koji do sada nikada nisu bili cijepljeni. Prema novim pravilima ispada da je i ‘prvocjepnike’ ove godine dovoljno cijepiti vakcinom čija imunost traje tri godine pa ga, u skladu s time, cijepiti nakon toga roka.

Kako cijepiti štence

– Slovenija je, za razliku od nas, to jasno propisala. Štence, ili pse koji se prvi puta cijepe, svakako bi trebalo docjepljivati, odnosno cijepiti tri godine za redom, bez obzira na trajanje imunosti dobivenog cjepiva. Preporuka je veterinara da se to svakako čini jer nakon samo jednog cjepiva pas neće stvoriti antitijela pa se svakako preporuča revekcinacija. Tek nakon tri godine redovitog cijepljenja, ukoliko epizootiološka situacija ostane povoljna, pas može dobiti vakcinu čija je imunost višegodišnja – pojasnio nam je dr. vet. Ivan Zemljak.

RISKIRAO SVOJ ŽIVOT Beskućnik spasio sve životinje iz skloništa koje je počelo gorjeti

Dodao je da je to osobito bitno za vlasnike pasa koji putuju u zemlje za koje je potreban test titra protutijela za bjesnoću jer, kaže, s jednim ‘dugotrajnim’ cjepivom pas ta protutijela neće imati.

Na društvenim mrežama vlasnici pasa objavljuju, između ostaloga, kako im veterinari prilikom cijepljenja pasa ovih dana nisu napomenuli da mogu birati vakcinu pa su pse cijepili onom čija imunost traje samo godinu dana.

– Veterinar nije u prekršaju ako to napravi, ali nije baš ni korektno. Kolege bi trebale upoznati vlasnike s novim mogućnostima, a svaki vlasnik ima pravo tražiti vakcinu koju želi. Ukoliko je taj veterinar nema, vlasnik psa može tražiti da se nabavi druga vakcina i doći na cijepljenje idući put ili otići kod drugog veterinara – savjetuje predsjednik HVK-a.

Veterinari traže višu cijenu

No, problem su manje sredine gdje ljudi nemaju veliki izbor veterinara koji su, nezadovoljni time što je cijena cijepljenja ostala ista, 120 kuna plus PDV, nabavili isključivo cjepivo proizvođača čija je ‘valjanost’ samo godinu dana. Na njih ni Hrvatska veterinarska komora ne može utjecati jer ne rade ništa protuzakonito.

TRAŽE TOPLI DOM I ljubimci stradali u potresu sada trebaju krov nad glavom

– Činjenica je da kolege nisu prezadovoljni što je cijena ostala ista. Kako pratimo situaciju u zemljama u okruženju, HVK je Ministarstvu poljoprivrede uputio prijedlog izmjene cijene obveznog cijepljenja protiv bjesnoće i sad čekamo odgovor – rekao je dr. vet. Zemljak.

Naveo je primjer Slovenije koja je, s promjenom epizootiološke situacije i ‘proglašenjem’ nulte godine, povećala cijenu cijepljenja na 32,40 eura.

– To bi bila cijena s kojom bismo se i mi složili – zaključio je predsjednik Hrvatske veterinarske komore koji, međutim, ne očekuje skoru promjenu cijene.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Crni Zoki 18.01.2021.

    Vakcinu?!?

  • Aykulaa 17.01.2021.

    Kad poraste plaća, neka raste i cijena, ne mogu cijene ići za 50% a plaće 3%.Nabave najjeftiniji lijek, a žele ga prodati ko suho zlato, treba dati ljudima izbor, tko može platiti, neka da više za kvalitetu i dugotrajan imunitet.Mi smo ionako propala država, uvijek narod trpi, a ne banda pohlepna. 

  • bikarius 16.01.2021.

    Je u Sloveniji minimalac 1699 eura a kod nas 600

Komentiraj...
Vidi sve komentare