To je to što me zanima!

Novo istraživanje: Više od trećine građana u potpunosti prihvaća transrodne osobe

Cilj kampanje je informirati i osvijestiti javnosti o izazovima s kojima se transrodne osobe susreću u društvu, rečeno je u četvrtak na konferenciji za novinare
Vidi originalni članak

Istraživanje stavova opće populacije o transrodnim osobama pokazalo je značajnu razinu prihvaćanja tih osoba kod hrvatskih građana, izvijestila je Udruga za promicanje i zaštitu prava trans, interspolnih i rodno varijantnih osoba kolekTIRV predstavljajući kampanju "Ja sam kao ti".

Cilj kampanje je informirati i osvijestiti javnosti o izazovima s kojima se transrodne osobe susreću u društvu, rečeno je u četvrtak na konferenciji za novinare.

KOLUMNA JAMESA B. FOLEYA Katastrofalno mentalno izvješće za Bidena i Demokrate: 'Ne da se sakriti problem s pamćenjem'

Tom su prigodom predstavljeni i rezultati prvog istraživanja mišljenja opće populacije o transrodnim osobama koje je provela agencija Ipsos, a koji su pokazali značajnu razinu prihvaćanja transrodnih osoba kod građanki i građana Hrvatske.

Njih 80 posto izražava pozitivan ili neutralan stav. Gotovo 40 posto građana u potpunosti prihvaća transrodnost, smatra ju prirodnom pojavom, jednim od mogućih osjećaja rodne pripadnosti, a samo 11 posto misli da je to bolest koju ne treba prihvaćati i treba ju liječiti.

Više od polovice ispitanika smatra da transrodne osobe trebaju imati pravo odabira spola u osobnim dokumentima, pravo na korištenje toaleta spola u kojem se osoba izjašnjava te zapošljavanja na poslovima koji uključuju direktan rad s djecom. 

VELIKA ULOGA I ZNAČAJ Prema istraživanju hrvatski građani imaju povjerenja u broj 112 i sustav Civilne zaštite

Istraživanje je pokazalo kako i 40 posto ispitanika podržava pravo na posvajanje djece, a 35 posto operaciju na račun javnog zdravstva.

- Kampanja „Ja sam kao ti“ poziv je na podršku transrodnim osobama u ostvarivanju njihovih prava, s ciljem stvaranja inkluzivnog društva koje uvažava sve različitosti. U sklopu kampanje provedeno je spomenuto istraživanje za koje je bitno naglasiti da nam je dalo puno pozitivnije rezultate nego što smo očekivali- izjavio je izvršni koordinator udruge kolekTIRV Espi Tomičić.

Naglasio je kako im rezultati istraživanja potpuno daju za pravo da transfobnim i homofobnim aktivistima poručiti kako im nije mjesto u tijelima i institucijama koje odlučuju o pravima transrodnih osoba.

Diskriminacija u zdravstvenoj skrbi

Diana Avdić, izvršna koordinatorica udruge kolekTIRV predstavila je zagovaračke ciljeve same kampanje koji su uz sustavnu i kontinuiranu edukacija zdravstvenog sustava, i  promjene u troškovima zdravstvene skrbi transrodnih osoba, te brža i jednostavnija procedura pravne promjene oznake spola u dokumentima.

ŠTO ČINI RAZLIKU? Ovo je dvadeset najpoželjnijih poslodavaca u Hrvatskoj prema istraživanju Mojposao.hr

Avdić ističe kako je jedan od glavnih izazova s kojima se susreću transrodne osobe diskriminacija u zdravstvenoj skrbi, istaknuvši kako HZZO nekim transrodnim osobama odbija pokriti dio troškove osnovne zdravstvene skrbi.

- Želim jasno naglasiti da pravo na zdravstvenu skrb transrodnih osoba nije i ne može biti ideološko, već isključivo i jedino znanstveno, odnosno medicinsko pitanje - ali i pitanje ravnopravnosti. Obratit ćemo se svim saborskim zastupnicima, a želimo dijalog s Ministarstvom zdravstva, ministrom Vilijem Berošom te s HZZO-om- zaključila je Avdić.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Vlad 22.02.2024.

    Mogu oni mjenjati mišljenje ljudi o njima i kirurškim zahvatima spol ali DNK je je nepromjenjiv.

  • HerojTito5 22.02.2024.

    ako se netko rodi kao muško i odluči postati žensko je čisti psihijatrijski slučaj kao i oni koji to podržavaju, i nema ništa drugo nego tako.

  • 𝓝𝓲𝓷𝓪 𝓽𝓱𝓮 𝓫𝓪𝓭𝓪𝓼𝓼 22.02.2024.

    Trećina nije puno :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare