Dogodilo se to jedne subote, kratko nakon 16 sati. Ana Politkovskaja je upravo autom stigla kući i iznosila je vrećice s namirnicama iz trgovine u svoj unajmljeni stan u središtu Moskve. Idućeg trenutka na 48-godišnjakinju je pucano u liftu - iz neposredne blizine. Jedan metak ju je pogodio u glavu i preminula je od ozljeda. Bio je to 7. listopad 2006. godine. To ubojstvo je potreslo Rusiju i podiglo veliku prašinu i u inozemstvu.
Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin nekoliko dana nakon toga posjetio njemački Dresden, skupina demonstranata mu je dovikivala: "Ubojico!".
Činjenica da je Politkovskaja ubijena upravo na Putinov rođendan je dala povod za špekulacije. Neki su vjerovali da su počinitelji ruskom predsjedniku htjeli time dati čudan "poklon". Stvarna veza s Putinovim rođendanom nikad nije utvrđena.
Ratna kroničarka i kritičarka Putina Ana Politkovskaja je rođena u New Yorku kao kćerka sovjetskog diplomatskog bračnog para iz Ukrajine. Studirala je novinarstvo u Moskvi, pisala za razne tiskane medije i krajem 1990-ih godina postala diljem zemlje poznata kao reporterka renomiranog lista "Novaja Gazeta". Njezina životna tema je bila drugi rat u separatističkoj ruskoj autonomnoj republici Čečeniji.
Politkovskaja je često putovala na Sjeverni Kavkaz i pisala svoje nagrađene reportaže, između ostalog o ubojstvima, mučenjima i otmicama na obje strane. U svojim izvještajima je teretila i aktualnog čečenskog vođu Ramzana Kadirova. Politkovskaja je pisala knjige, npr. "U Putinovoj Rusiji" kojima je kritizirala šefa Kremlja i njegovu autoritarnu vladavinu.
Ta novinarka se angažirala i kao aktivistica za ljudska prava: pomagala je kako čečenskim obiteljima, tako i majkama ubijenih ili nestalih ruskih vojnika. Taj angažman joj je donio brojne nagrade.
Potraga za ubojicama i njihovim pomagačima je bila dugotrajna, iako su prvi osumnjičeni pronađeni relativno brzo. No bilo je potrebno više sudskih procesa i osam godina da ih se osudi.
Uskoro je postalo jasno da tragovi počinitelja vode u Čečeniju. Prvi proces je počeo 2008. godine i okončan je nakon nekoliko mjeseci s oslobađajućom presudom - zbog nedostatka dokaza. Tada je bilo samo troje osumnjičenih: dvojica braće, Ibragim i Džebrail Mahmudov, te bivši policajac Sergej Hadžikurbanov.
No, 2009. je slučaj ponovno vraćen pred sud. Nakon daljnjih istraga se povećao i krug osumnjičenih. Tamo 2011. je uhićen Rustam, brat Ibragima i Džebraila Mahmudova. U posebnom sudskom procesu je 2012. godine na 11 godina zatvora osuđen Dmitrij Pavljučenkov. Taj bivši moskovski policijski pukovnik je bio krunski svjedok u slučaju Politkovskaja.
Kao organizator ubojstva je na doživotni zatvor osuđen čečenski poslovni čovjek i kriminalac Lom-Ali Gajtukajev, rođak braće Mahmudov. Svi odbacuju krivnju za ubojstvo Politkovskaje. "Novaja Gazeta" je tada pozdravila presude, ali ujedno i zahtijevala daljnje istrage o nalogodavcima. Sličan zahtjev su uputila i odrasla djeca ubijene novinarke: Ilja Politkovskij i Vera Politkovskaja.
Ona je 2007. godine bila prva dobitnica Nagrade Ane Politkovskaje koju su pokrenule nevladine organizacije. Iste godine su na sred ulice u Moskvi ubijeni novinarka Anastasija Baburova i borac za ljudska prava Stanislav Markelov, a krajem veljače 2015. godine je u srcu Moskve ubijen oporbeni političar Boris Njemcov. Slično kao u slučaju Politkovskaja tragovi njegovih navodnih ubojica vode u Čečeniju.
(Tekst je izvorno objavljen na DW.de)