Nakon što je utvrđeno da je Jamal Khashoggi ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu, u srijedu su se pojavile fotografije njegova raskomadana tijela.
Novinar i kolumnist The Washington Posta Jamal Khashoggi nestao je 2. listopada nakon što je ušao u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu, u koji je išao kako bi izvadio dokument za vjenčanje. Nakon istrage potvrđeno je da Khashoggi nije napustio zgradu konzulata, ali i da je u trenutku njegova boravka u konzulatu bilo i 15 saudijskih službenika koji su u Tursku došli i otišli posebnim letovima. Pretpostavlja se da su oni došli upravo kako bi ubili novinara. Nakon ubojstva je jedan od angažiranih službenika iz konzulata izašao u Khashoggijevoj odjeći kako bi pokušali zavarati javnost snimkom s nadzorne kamere na kojoj izgleda kao da je novinar sigurno napustio konzulat.
Nakon tjedana poricanja i tvrdnji da o slučaju ne znaju ništa, saudijske vlasti su prošlog vikenda objavile da je Khashoggi ubijen tijekom navodne svađe u konzulatu. Saudijci su turskoj policiji jučer dopustili da pretraže dvorište saudijskog konzulata u Istanbulu, kao i da započnu istragu. Prethodno su im službenici Saudijske Arabije zabranili istragu, kao i pregled bunara u dvorištu konzulata, za koji se sumnjalo da je mjesto na kojemu se nalazi tijelo novinara. Forenzičari su prije nekoliko dana pronašli dva kofera s osobnim stvarima ubijenog novinara u parkiranom automobilu koji pripada saudijskom konzulatu u Istanbulu. Saudijski tim istražitelja bio je prisutan uz turske istražitelje kad je automobil pretražen.
Khashoggi se lani iselio u SAD zbog straha od uhićenja nakon kritike nekih odluka Mohammeda bin Salmana i vojne intervencije Rijada u Jemenu. Iako je u posljednje vrijeme za Washington Post pisao tekstove u kojima kritizira vlasti u Rijadu, Khashoggi je isticao da je jednostavno zabrinut za sudbinu domovine kojom vlada Bin Salman (33).
Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je rekao da je princ prijestolonasljednik Mohammed bin Salman možda bio dio operacije Khashoggijeva ubojstva.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan razgovarao je s članovima obitelji ubijenog novinara i izrazio im sućut.
- Bit će učinjeno sve da bi se ubojstvo rasvijetlilo. Pratit ćemo sve što se događa oko ubojstva - poručio je Erdogan.
Erdogan prvi put razgovarao s bin Salmanom oko ubojstva
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je u srijedu telefonski razgovarao sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom, prvi puta nakon ubojstva novinara Jamala Khashoggija, izvijestio je izvor iz ureda turskog predsjednika.
Tijekom razgovora na inicijativu princa prijestolonasljednika, kojeg turski tisak dovodi u vezu s ubojstvom, dvojica čelnika su razgovarala o zajedničkim naporima rasvjetljavanja svih aspekata ubojstva Jamala Khashoggija i mjerama koje treba poduzeti, rekao je taj izvor.
Turski šef države već je dvaput o slučaju Khashoggi razgovarao s kraljem Salmanom.
"Naša je zemlja odlučna ne dopustiti da se taj zločin gurne pod tepih, i ne dopustiti nikome, od naručitelja do izvršitelja, da izmakne pravdi", rekao je u srijedu turski predsjednik.
Trump: Odgovornost je na prijestolonasljedniku
Američki predsjednik Donald Trump, u dosad najsnažnijoj izjavi vezanoj uz ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija, rekao je da prijestolonasljednik Mohamed bih Salman snosi konačnu odgovornost kao de facto čelnik Saudijske Arabije, za operaciju koja je dovela do smrti tog disidentskog novinara.
Govoreći za Wall Street Journal od utorka, Trump je kazao da želi vjerovati u prinčeve izjave da su niži dužnosnici krivi za ubojstvo Khashoggija 2. listopada u saudijskom konzulatu, ali je sugerirao da bi odgovornost mogla biti ipak na onima višima.
U intervjuu WSJ-u, Trump je rekao da je više puta pitao prijestolonasljednika o ubojstvu. "Moje prvo pitanje bilo je 'Jeste li znali išta u smislu planiranja'?, a princ mu je, kako kaže, rekao da nije.
Potom ga je predsjednik pitao: "Gdje je sve počelo?", a saudijski mu je princ rekao da je počelo na nižim razinama.
Upitan vjeruje li u te izjave, Trump je odgovorio: "Želim vjerovati. Zaista im želim vjerovati".
Trump je rekao kako je uvjeren da kralj Salman nije unaprijed imao saznanja o tom incidentu.
Ranije u utorak, Trump je novinarima rekao da su saudijske vlasti inscenirale "najgore zataškavanje ikad" u slučaju ubojstva Khashoggija ovoga mjeseca.
Ubojstvo nazvao gnusnim zločinom
Mohamed bin Salman nazvao je u srijedu "gnusnim zločinom" ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija u konzulatu u Turskoj, istaknuvši da Rijad surađuje s Ankarom i da će "pravda pobijediti", javljaju agencije.
U govoru na međunarodnoj konferenciji o ulaganjima u Rijadu, prvom javnom istupu nakon nestanka Khashoggija 2. listopada, prvi čovjek Saudijske Arabije ocijenio je da neće biti "prekida veza s Turskom", prenosi agencija France Presse.
"Oni koji su odgovorni za taj zločin moraju odgovarati (...) i na kraju će pravda pobijediti", rekao je prijestolonasljednik.
Nešto ranije je iz ureda turskog predsjednika priopćeno da su predsjednik Recep Tayyip Erdogan i Mohamed bin Salman u srijedu razgovarali o "zajedničkim naporima" na rasvjetljavanju ubojstva Jamala Khashoggija, novinara koji je bio kritičan prema saudijskom prijestolonasljedniku i pisao je, među ostalim, za američki list Washington Post.
Saudijska Arabija je isprva tvrdila da je Khashoggi izašao iz konzulata kamo je bio došao radi obavljanja formalnosti u vezi planiranog vjenčanja s turskom državljankom.
No nakon pritiska međunarodne zajednice monarhija je u subotu priznala da je umro u konzulatu nakon "tučnjave".
Mohamed bin Salman je rekao da mnogi žele iskoristiti ovaj slučaj kako bi "unijeli razdor između Saudijske Arabije i Turske", prenosi agencija dpa.
"Želim uputiti poruku: neće im to uspjeti sve dok je Salman saudijski kralj, Mohamed bin Salman prijestolonasljednik u Saudijskoj Arabiji a turski predsjednik Erdogan", rekao je.