Objavljen je novi Zakon o lobiranju, a lobisti koji žele raditi, morat će se registrirati.
- Ono što je sada bilo u praksi sada će po prvi puta biti regulirano. Uvode se određena načela, određena prava i obaveze za lobiste i lobirane osobe - najavio je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica.
- Broj profesionalnih lobista je teško ustvrditi u ovom trenutku, imamo šest kompanija koje se time bave i 49 individualaca. Upravo je registar bitan i potreban da se vidi tko, kada i za koga te za čije interese i s kim razgovara - istaknuo je Ivan Žužul iz Hrvatskog društva lobista za Dnevnik Nove TV.
Ako se ne registriraju, lobistima prijeti im kazna do 4000 eura. Ne smiju biti u sukobu interesa niti kršiti zakon. Kažnjavat će se oni koji neće predavati godišnja izvješća. Morat će objaviti s kim su i što radili.
- Registar će biti pri Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa što je još jedan dokaz da ojačavamo Povjerenstvo dajući im nove ovlasti tako da će biti zaduženi za vođenje registra i nadzor nad lobistima - poručio je Malenica.
Saborska zastupnica i bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković istaknula je kako je važno javno objavljivati i tko se s kime i zašto sastaje, odnosno da javne institucije, bez upozorenja, mogu snimiti svaki razgovor koji je objavljen u službenim prostorijama.
U Hrvatskoj se lobira službeno, ali i uz kavu ili janjetinu.
- Lobiranje je čisto zastupanje svojih interesa, davanje nekih analiza, informacija i guranje svojih interesa kroz politike, a ako dajete dodatne naknade i pogodnosti onda je to korupcija - navodi Nataša Novaković, bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Predsjednik Antikorupcijskog vijeća Nikola Grmoja navodi kako Zakon neće riješiti sve probleme, ali će smanjiti sivu zonu.