Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o šumama prema kojima, kako je istaknuo ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, 90 posto dosadašnjih obveznika više neće morati plaćati naknadu za općekorisnu funkciju šuma.
- Kroz ovaj Zakon dajemo veliku olakšicu našim gospodarstvenicima. Sadašnjim Zakonom imamo preko 202.000 obveznika plaćanja naknade za općekorisne funkcije šuma, a s ovim Zakonom ćemo praktički 90 posto poreznih obveznika osloboditi plaćanja. Znači 181.000 korisnika koji su do sad plaćali više neće biti obveznici plaćanja općekorisne funkcije šuma - naglasio je Tolušić.
Nadalje, istaknuo je, prema dosadašnjem Zakonu općine i gradovi mogle su prenamijeniti opožarene šume nakon pet godina, a ovim izmjenama to će moći učiniti tek nakon 10 godina.
- S tim da da suglasnost na prostorni plan daje Ministarstvo graditeljstva. A sve one šume koje su izgorjele, šumoposjednik, bio on javni ili privatni, dužan je obnoviti u roku dvije godine, s tim da su za državne šume već osigurani novci u državnom proračunu - istaknuo je.
Izmjenama Zakona navodi se, nastavio je, i izdvajanje posebnih manjinskih sredstava od onih novaca koji Hrvatske šume prikupe koja će se odvajati u poseban fond Ministarstva poljoprivrede za razvoj drvne industrije.
- Od 2019. godine, sa usvajanjem ovog Zakona, to bi trebala biti razina od otprilike 80-ak milijuna kuna godišnje, mimo EU fondova, isključivo za poticanje efikasnosti i konkurentnosti naše drvne industrije - naglasio je ministar.
Osim toga, uvodi se i elektronička evidencija cijelog šumsko-gospodarskog područja RH.
- Vodimo brigu za sve ono što je pod šumama, a to je 2,7 milijuna hektara. Želimo da bude evidentirao i da u svakom trenutku imamo saznanje što se i kako na kojem području siječe, posađuje... - rekao je dodavši i kako se uvodi podjela privatnih šumoposjednika na male, srednje i velike.
Zakonom se uređuju i postupci izdvajanja pojedinog šumskog zemljišta koje se do sad vodilo kao šumsko, a, naglasio je resorni ministar, realno može biti poljoprivredno.
- Sa brzim izdvajanjem i takvim dozvoljavanjem doći ćemo do većih površina koje će se moći koristiti u poljoprivrednoj proizvodnji. Tako da ćemo, nadam se, dobiti puno veću površinu koju će moći koristiti naši poljoprivrednici - rekao je.
Na pitanje novinara koliko proračun gubi sa izdvajanjem 90 posto obveznika plaćanja naknade, Tolušić je rekao kako je to na godišnjoj razini oko 25 milijuna kuna.
- Ne bih ja rekao da gubi išta. Time pomažemo našim gospodarstvenicima da imaju manje troškove u određenom dijelu. I dalje ostaje dovoljno novca kroz općekorisne funkcije šuma koje će plaćati oni koji nisu oslobođeni - rekao je dodavši kako će od tih novaca financirati opremanje vatrogasaca, pogotovo na Jadranu te razminiravanje šumskih površina.