To je to što me zanima!

Novi zakon će spasiti roditelje: Dadilje će biti porezna olakšica

Novim Zakonom o dadiljama će se propisati koji su uvjeti potrebni da netko postane dadilja, o koliko se djece dadilja može brinuti i što taj posao zapravo predstavlja
Vidi originalni članak

Ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić dovršila je nacrt Zakona o dadiljama, koji bi trebao predstavljati izlaz roditeljima bez baka-servisa i bez znanaca koji bi im mogli čuvati dijete. Večernji list javlja kako bi taj zakon mogao biti i spas ženama koje bi se prekvalificirale na ovo zanimanje i onima koje se čuvanjem djece bave na crno. 

Zakonom o dadiljama će se propisati koji su uvjeti da netko postane dadilja, o koliko se djece dadilja može brinuti i što taj posao zapravo predstavlja. Između ostalog će dadilja morati imati završenu srednju školu općeg smjera i završen program edukacije koji je verificiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Osim toga, tečajevi za dadilje moraju trajati najmanje 560 sati, od čega praktični dio mora sadržavati minimalno 250 sati.

Cijena rada dadiljama bi bila stvar ugovaranja s roditeljima, a roditeljima bi se dio naknade sufinancirao kroz porezne olakšice ili putem jedinica lokalne samouprave.

>>> Više pročitajte u Večernjem listu

Idi na 24sata

Komentari 52

  • kantrida 23.03.2012.

    nama treba vise vrtica, koji naravno trebaju biti jeftiniji. uz to otvorila bi se i radna mijesta. Sta se tice dadilja, sigurno je da moraju biti educirane jer cuvanje dijece nije samo gleanje u njih.

  • forrest gump_1 23.03.2012.

    Osoba koja može plaćat dadilju je bogata i ne treba joj dati nikakvu dadilju . Vidi se da se zakon radi za bogatune i političare koji imaju dobra primanja pa neka imaju još veća kad dobiju olakšicu .

  • RedLioness 23.03.2012.

    Za državu je u teoriji taj zakon koristan: imaju novi izvor preljeva novca u blagajnu, a nama su ponudili rješenje za pretrpane vrtiće, te "novu" vrstu zanimanja. Ali naravno u praksi je to već teže, kako ste i sami rekli, teško je plaćati dadilje...itd. da ne ponavljam postove prije, svima je jasno (koliko vidim ovdje) da to baš i neće ići lako. Mene više zanima kakve će prekvalifikacije morati obaviti žene koje su starije (znate, one s iskustvom, a ne neke mlade koje sve to opet u teoriji znaju) i je li to uopće prihvatljivo rješenje jednoj dadilji koja već godinama radi na crno?- naravno, dobro bi im došao posao koji nije na crno, ali opet...:/ I htjela bih napomenuti jednu stvar: ako će vrtić koštati (ili već košta) 1200kn (za jedno dijete), a mi smo do prije nekoliko godina imali dadilju koja je za istu svotu čuvala 2 djece svaki dan, te znala i skuhati i pospremiti, izvesti djecu u park i prošetati s njima...itd., zar to nije bolja opcija onda, nego vrtić kojeg plaćaš više+što ti se dijete zna razboljeti kad je u vrtiću...? Ovako ti dođe žena u kuću svako jutro, pripremi doručak tvome djetetu, pobrine se za njega kada se probudi, igra se i šeta s njim, a onda dođeš s posla sav umoran, ali vidiš nasmijano i sretno dijete ( i naspavano i odmorno) i dadilju koja je također sretna jer kao prvo IMA POSAO i kao drugo već i sama zavoli tvoje dijete i pazi ga kao da je njeno (ako ne i više od toga). Pitanje je jedino preostalo, koliko će biti dadiljina cijena što se države tiče..

Komentiraj...
Vidi sve komentare